Anlaşmalı Boşanma

—Soru:Anlaşmalı boşanma nedir? Hangi hallerde mümkündür?

Anlaşmalı boşanma, eşlerin boşanma ve boşanmanın parasal sonuçları hakkında (Tazminat, nafaka, velayet, eşya paylaşımı vs.) gibi her hususta anlaşmaya varmaları, bu doğrultuda bir protokol hazırlamaları ve yine duruşmada bu doğrultudaki iradelerini hakim huzurunda bizzat beyan etmeleri ile mümkündür. 1 yılını doldurmamış evliliklerde anlaşmalı boşanma mümkün değildir. Bir yılını doldurduktan sonra açılan anlaşmalı boşanma davasında koşulları sağlandı ise boşanmaya karar verilir. “Anlaşmalı boşanma nedir ?” isimli kapsamlı makeleyi buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

 

 


—Soru: Anlaşmalı boşanmada eşlerin hakim huzuruna çıkmaları şart diyorsunuz. Ancak gazetelerden okuduğumuz kadarıyla bazı ünlüler (mesela Hülya Avşar) hiç mahkemeye gitmeden anlaşmalı olarak tek celsede boşanabiliyorlar. Bu nasıl oluyor ?

Öncelikle ortada yanlış bir bilgi var. Medyaya yansıdığı kadarıyla Hülya Avşar’ın boşanması anlaşmalı boşanma değildi. Davanın şiddetli geçimsizlikten açıldığı, tanık dinlendiği ve tek celsede karar verildiği medyada yer almıştır. Anlaşmalı boşanmalarda mutlaka tarafların hakim huzuruna çıkmaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanmada bunun başka yolu yok.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Hukuku Boşanmak Anlaşmalı Boşanma Davası Boşanma Avukatı | Boşanma Davası Nasıl Açılır | © 2016 Frontier Theme