Boşanma davasında nafaka istememiştim. Davamız bitti ve boşandık. Şimdi nafaka isteyebilir miyim ?

Merhaba , 10 yıllık eşim ile açtığım dava sonucu boşandık.  Dilekçede nafaka istemedim . Eşim , boşanmamızdan kısa bir süre sonra yüksek maaşlı bir işe girdi. Benimse şu anda hiçbir gelirim yok. Dava da nafaka istememiş olmam feragat sayılır mı? Tekrar dava açıp nafaka talep edebilir miyim ? O şu an evlenmek uzere , başka birinden 1 yasında bır kızı varmış. Şimdiden teşekkürler.

Türk Aile Hukukunda henüz doğmamış bir nafaka alacağından feragat edilemez. Hatta doğmamış bir nafaka alacağından feragat edildiğine dair sözleşme (protokol) yapılmış olsa bile bu sözleşme geçersiz olacaktır. Görüldüğü üzere ileriye dönük olarak herhangi bir nafaka alacağından feragat etmeniz mümkün değildir. Ancak ve ancak doğmuş ve ödenmesi gereken bir nafaka alacağından feragat mümkündür ve bunun hakkındaki feragat geçerlidir. Nafaka alacaklarında zamanaşımı 10 yıldır.

Dolayısıyla eski eşinize boşanma davasının açıldığı tarihten itibaren başlamış olan tedbir nafakalarınızı ve boşanma davanız kesinleştikten sonra işlemiş ve işleyecek olan yoksulluk nafakalarınızı açacağınız nafaka davasında isteyebilirsiniz.

Saygılar

Bosanmahukuku.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Hukuku Boşanmak Anlaşmalı Boşanma Davası Boşanma Avukatı | Boşanma Davası Nasıl Açılır | © 2016 Frontier Theme
Önceki yazıyı okuyun:
Boşanma davası açmam durumunda ne kadar sürer? Nasıl bir yol izlemem gerekir ? Çok kısa süre önce evlenmiş olmamız boşanmaya engel olur mu?

İyi günler. Sitenizi çok yararlı buldum. Benim sorum 2 aylık evliyim. Eşimle görücü usulüyle birbirimizi iyi tanımadan evlendik. Hiçbir ortak zevkmiz...

Kapat