Warning: Creating default object from empty value in /home/bosanmah/public_html/wp-content/plugins/wpseo/wpseo.php on line 1064
Boşanma İşlemleri ( Boşanmak İçin Yapılması Gerekenler ) | Boşanma Hukuku Boşanmak Anlaşmalı Boşanma Davası Boşanma Avukatı | Boşanma Davası Nasıl Açılır |

Boşanma İşlemleri ( Boşanmak İçin Yapılması Gerekenler )

BOŞANMA İŞLEMLERİ

1)Avukat bulmak

Öncelikle davanızın sağlıklı bir şekilde yürümesi ve boşanma işlemlerinizin  profesyonel bir elden yapılması için avukat şarttır. Çevrenizde yapacağınız küçük bir araştırma ile davanızı yürütebilecek bir avukat bulabilirsiniz.

2)Avukata vekaletname vermek

Avukata verilecek boşanma vekaletnamesinde fotoğraf olması zorunludur. Bu sebeple notere giderken yanınızda 2 fotoğrafınızın bulunması gerekmektedir. Ayrıca avukata boşanma vekaletnamesi çıkartırken avukatın adı,soyadı büro adresi vergi dairesi ve TC kimlik numarası bilgilerinin de yanınızda olması gerekir.

3)Boşanma davası açmak – uyap aboneliği

Avukatınıza vekaletnameyi teslim ettikten ve davanız ile ilgili görüştükten sonra avukatınız boşanma davanızı  boşanma ile ilgili diğer taleplerinizi içeren dilekçe ile açacaktır.

TC KİMLİK NO BASİT ABONE (Örnek : 1234567890 BASİT ABONE)  YAZIP 4060 ‘a gönderdiğiniz zaman boşanma dava dosyanızdaki işlemlerden size gönderilecek SMS-KISA MESAJ ile bilgi sahibi olabilirsiniz.

Eğer hanım iseniz boşanma davası açıldıktan hemen sonra tedbir nafakası talep edebilirsiniz. Bu talep üzerine hakim sizin ve eşinizin sosyal ekonomik durumunuzu araştırmak üzere bağlı bulunduğunuz Polis Merkezine veya Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazacaktır. Sosyal ekonomik durum araştırma yazı cevapları geldiğinde hakim tarafların ekonomik durumuna uygun ve hanım lehine uygun bir tedbir nafakasına karar verecektir.

Yine dava açıldıktan sonra çocuk kendisinde olmayan taraf , çocuğuyla görüşebilmek için şahsi münasebet tesisine karar verilmesini talep edebilir. Hakim de bunu bekletmede karara bağlamak zorundadır.

4)Boşanma davasında taraf teşkili

Boşanma davası açıldıktan sonra mahkeme karşı tarafın (davalı) adresine boşanma dilekçesini ve duruşma gününü tebliğ eder.  Böylece taraf teşkili sağlanmış olur. Yine Mahkeme davacı avukatına duruşma gününü tebliğ eder.

5)Delillerin toplanması ve tanıkların dinlenmesi
Mahkeme taraflara delil ve tanık listelerini sunmak için süre verir. Bu sürede taraflar tanıklarını bildirirler. Mahkemeden araştırılmasını istedikleri konuları  bildirirler. Mahkeme ayrıca tanıkları da dinler. Öncelikle mahkeme tanıklara davetiye çıkartır. Gelenleri dinler. Gelmeyen tanıkların polis zoruyla getirilmesine karar verir. Zira tanık olmak oy kullanmak gibi bir vatandaşlık görevidir. Bundan başka hakim , tanıklara soracağı sorularla boşanma sebeplerinin varlığını araştırır. Tarafların kusurlarını tanık beyanları ile tespit eder.  Araştırılması istenen hususları araştırır.

6)Mahkemenin kararı

Mahkeme delilleri topladıktan sonra kararını verir. Boşanma davasını reddetmiş veya kabul etmiş olabilir.

7)Temyiz
Eğer karar taraflardan biri tarafından temyiz edilirse dosya Yargıtay’a gider. Dosya Yargıtay’dan 15-18 ay civarında gelmektedir.

8)Mahkeme kararının kesinleşmesi
Mahkemenin gerekçeli kararı hem davacıya hem de davalıya tebliğ edildikten sonra şayet temyiz edilmez ise bu karar kesinleşmiş olur. Eğer bu karar temyiz edilirse Yargıtaydan onama kararı verildiğinde bu karar da karar düzeltme yoluna taraflar gitmez ise karar kesinleşir.

9)Boşanma hükmünün nüfus kaydına geçirilmesi

Boşanma kararı kesinleşince ilgili Aile Mahkemesi Nüfus Müdürlüğüne tarafların boşandıklarını bildirir. Böylece bu durum artık nüfus kaydında da görünür.

“Boşanma İşlemleri ( Boşanmak İçin Yapılması Gerekenler )” icin yapilan yorumlar

 • Serap:

  merhaba,
  2.5 yıllık evliyim.6 sene cıktıktan sonra eşimle evlendim.Evliliğimizin ilk günlerinde kayınvalidem nedeniyle başlayan şiddetli günler,ilk 6 aydan sonra azalmasına rağmen, zaman zaman herhangi bir nedenden dolayı aramızda oluşan anlaşmazlıklar eşimin hakaret içerikli sözleriyle devam eder; sonrasında ben de dayanamaz karşılık verince şiddetle sona ererdi.Son zamanlarda maddi sıkıntıların da artması ile birlikte onun sinirleri daha da gerildi ve her davranışıma karşılık sorunlar çıkardı ve sonu kötü bitti.Birbirimizi çok seviyoruz.Nasıl bir sevgi bilmiyorum ama ne ben onsuz; ne de o bensiz yapamıyoruz..Boşanmak mı çözüm emin olmak istiyorum.Ne olur yardım edin..

  • benimde halim sizden farksız.birbirimizi çok seviyoruz ama o başka kadınlara ilgi duyuyor.hergün saatlerce üstelik benim yanımda tel.konuşuyor benden bişey saklamıyor ama benim canım çok fena yanıyor.kalbim acıyo zaman zaman şiddet uyguladığıda oluyor bir yaşında oğlum var ona kıyıp gidemiyorum boşanmak istediğimi söyleyemiyorum ne yapmalıyım

   • Sizinki sevgi degil sadece aliskanlik seniinn yefinde olmak istemem hic bir kadcin aldatilmayi hakk etmez gozunujnn onunde nasil dayaniyofsjnn her gun olmek gibi

  • Evlilik, güzel günlerle birlikte sıkıntılı günlerinde paylaşılması gereken, fedakarlık, sabır ve hoşgörü isteyen bir kurumdur. Lütfen birbirinizin güzel yanlarına odaklanın, onları ön plana çıkarıp birbirinize destek olun.
   Zor günlerde birbiinizin yanında olun, güzel günler geldiğinde de hep beraber keyfini yaşayın.

  • bnce sabretmen lazım canım boşanmak çözüm değil ben 10 senelik evliyim başka o sorunların aynılarını yaşadım ama zaman herşeyin ilacı emin ol sevgi varsa sadece sabır ve saygı diyorum
   insan sevgiyi kolay bulmuyo eğer layık ve sıkıntılarına değecekse boşanma mücadele et derim güzel olan şyler kolay kazanılmıyo kolayda kaybtme bence kazanan sen lursun

 • ben 12 yaşında erkek çocuğum.Annem ile babam boşanıcaklar,ben annemde kalmak istiyorum diyeceğim hakim beye,ama ya beni babama verirse ne yapıcam söyler misiniz acaba

 • merhaba.ben 3 yıllık evliyim ve evliliğimiz boyunca eşimle sürekli olarak ailesiyle ilgili sayısız sorunlar yaşadık.sayısız tartışmalarımız oldu.şuanda 10 aylık bir bebeğimiz var fakat eşim bebek dünyaya geldiğinden beri bu 3 yıılık konuları mevzu yapmadığı kadar gündeme getirdi.günlerce sabahlara karşı alkollü olarak eve geldi,bekar arkadaşlarıyla gezdi bazende eve gelmedi.ben şuanda işe başladığım için bebeğime annem bakıyor ve bende orada kalıyorum.eşimle görüşmüyoruz.ve ayrılık konusu sürekli gündemde.eşimin evde olduğum sürede cebimde bi kızla mesajlarını gördüm arkadaşının olduğunu söyledi.eşimin düzelmesi için aylarca bekledim ama olmadı.ve bu haftada bir kızla resimlerini buldum birbirlerine yakınlaşmış halde ve içkili bir ortamda.şimdi eşim boşanma davası açarsa anlaşmalı olmayacak.nasıl bir yol izlemem gerekir.ben bebeğimle bana ev alması halinde ancak boşanmayı kabul edebilirim.çocukla düzenimi kurmam gerekiyor çünkü.bu resimleri mahkemeye sunmam halinde bir şey ifade edermi? tazminat,nafaka hangi şartta veriliyor.yardımcı olursanız çok sevinirim.

 • Tarkan:

  Merhaba. Ben dul bir erkeğim.Kız arkadaşımı ailesi 1 günde evlendirdi. sevgilim hastaneye ameliyat maksatlı yatırıldı ve aynı gece uzak bir akrabası tarafından kaçırıldı. kaçırılma sebebi ise, benim dul bir bey olmamdan kaynaklanıyor.kaçıran kişi hastanede kız arkadaşıma birşey zorla koklatarak bayıltıyor ve 3 gün boyunca zaman zaman silah zoruyla, zaman zaman açık saçık filmler izlettirerek tecavüz ediyor. 4. günün sonunda kızın ailesine gelip kaçıran kişi^biz kaçtık, mutluyuz^diyor. bu esnada söylemedende geçemiycem, birde yolunu yöntemini bulup kıza zorla resmi nikah yapmış. Anlattıklarım sizlere tuhaf gelebilir ama gerçekler bunlardan ibaret.Bu olaylar yanlış hatırlamıyorsam 5 ocak 2012 itibariyle yaşanıyor.
  aklınızda kalan soru işaretleri var biliyorum. mesela sen nasıl öğrendin bunları, diyerekten. kız arkadaşım beni arayıp durumu izah etti ve eninde sonunda boşanacağını,böyle bir sapıkla, açıkçası sevmediği bir kişiyle bir ömür geçirmek istemediğini söyledi
  diyceksinizki, polis var emniyet var oralara başvursun. ama oralara gittiği takdirde o şahsı içeriye atacaklar ve sülalesi yani akrabaları kızın peşini bırakmayacak ve öldürülme ihtimalinin çok olduğunu düşünerek gerekli mercilere gitmiyor.
  o benim sevgilim, ben onu herzaman bekliycem ve alıcam o ayrı mesele ama sevgilim şuanda evi terk etse ve ardından hemen boşanma davası açsa, bilahare mahkemeye gitmeden avukat vasıtasıyla boşanabilirmi? evden kaçtığı taktirde nerde görürlerse öldürme ihtimalleri var. enazından mahkemeye gitse ve ilk celsede misal olarak boşansalar mahkeme çıkışı bunu öldürürler. ne yapmalıyız? sizler ne önerirsiniz? acil cevap bekliyorum. sevgi ve saygılarımla.

 • meraba ben 3 senelik evliyim 1 çocuğum var azerbaycan vatandaşıyım ama oturma iznim var eşimnenen anlaşamıyoruz boşanmak istiyorum nasıl boşana bilirim ne yapmam gerekiyor cevabınızı bekliyorum

 • Allah yardımcınız olsun

 • merhaba ben 8 yıllık evliliyim 6 yaşında bir oğlum var. eşimle üniversiteden tanışarak evlendik kayınvalidem oğlunun benimle evlenmesini istememiş bunu kendi ağzından ve akrabalarının ağzından en acı şekilde öğrendim. bunun için evlendikten 30 gün sonra evimizde beraber yaşamaya başladı. bunun için diyorum çünkü 8 yıldır eşimle aramıza öyle uçurumlar açtı ki şu an ben boşanmayı düşünüyorum. eşimle kendi aramızda kendimiz için hiç tartışmadık ancak her 15 günde bir şiddetli olarak annesinin çıkardığı sorunlar yüzümden kavgalar ettik.ben eşimi halen çok seviyorum ancak annesinden ayrı bir evde oturmadığımız sürece mutlu olamayacağımızı biliyorum. oda bunu kabul etmiyor. bunun yanısıra bana artık saygısını yitirdi. ailem bu güne kadar hiç bir konuda karışmadı kendi aranızda halledin dedi düzelmesini beklediler. şimdi boşan bu adam olmaz diyorlar. maddi olark bir sıkıntım yok. hiçbir maddi talebimde yok. sadece oğlumun yanımda olması yeter. bana yardım edin boşanma kelimesi beni korkutuyor. ne yapmalıyım bilmiyorum.özellikle boşanan arkadaşlardan yorum bekliyorum. teşekkürler..

 • ıyı gunler arkadaşlar soruma acıl cvp ben eşımle annesı yuzunde kavga ettık ve lkavga buyudu boşanma derecesıne geldık eşımle boşansak 1,5 yaşında kızımı vekalatın benmı alrım annesmı alır bana acıl bılgı ve suhan eşım 8 gunder annesı gılde desem kızımı alı koydular desem savcılık kızımı alabılrmıyım lutfen bırınz bene cvp yazsın beklıyorum

 • Mrh ben mayista davayı açtım ilk duruşma kasım ayında neden bu kadar gecikti onu merak ediyorum yani hep boylemidir.bir an bitsin istiyorum

 • Ben şuan 3 senelik evliyim 2 tane küçük kızlarim var.eşimle bir birimizi cok sevmemize rağmen anlaşamıyoruz.en ufak şeyleri büyütüp kavga çıkarıyor.eşim polis memuru işindenmidir huyundanmı anlIyamadım.ben alip başımı gitmek istiyorum kızlarımla bana bir akıl verin ne olur.evlilikten soğudum şuan beni gecindirebilecek kaliteli bir mesleğim olsa bunları cekmem diye düşünüyorum.

Yorumlariniz Bizim Icin Degerlidir

Önceki yazıyı okuyun:
Az hasarlı boşanma için altın kurallar

Az hasarlı boşanma için altın kurallar , boşanma kararını vermek

Kapat