Soru-Cevap

Sorularınızı bosanmahukuku@gmail.com adresine bekliyoruz.

 

-Soru :Boşanma davası hangi mahkemede açılır? Davayı kim açmalıdır? Kimin dava açtığı önemli midir? Ne kadar zamanda biter?

Boşanma davası, eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde, aile mahkemesi bulunmayan yerlerde boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. Eşlerden herhangi birisi boşanma davası açabilir. Boşanma davasını kimin açtığı konusu önemli değildir. Boşanma davasında davacı veya davalı olmak tek başına önemli değildir. Kimin davayı açtığının önemi yoktur. Önemli olan iddialarınızı deliller vasıtasıyla ispat edebilmenizdir.

Bu sorunun tek ve kesin bir yanıtı olmamakla, süreç mahkemelerin iş yoğunluğuna ve dosyadaki delil durumuna göre değişmekle birlikte, genel olarak anlaşmalı boşanma tek celsede; çekişmeli boşanma ise en iyi ihtimalle 5-6 celsede tamamlanabilmektedir. Büyük şehirlerde iş yoğunlu daha çok olduğundan dava süresi 18 ayı bulabilmektedir. Mahkeme boşanma davasında kararını verdikten sonra karar temyiz edilirse en az 12-15 ay arası da temyiz aşaması sürmektedir.

 

-Soru :Boşanma davasında avukatımın olması zorunlu mudur?

Kişiler avukatları olmaksızın dava ve işlerini takip edebilirler. Ancak elbette davayı avukat ile takip etmenin -özellikle yargılama usulü açısından- hak kaybına uğramama noktasında önemi büyüktür. Davanın sonunda pişman olmamak için avukat tutmanızı tavsiye ederiz.

 

-Soru : Kocamın bana açtığı boşanma davamız devam ederken sıra tanıklarımın dinlenmesine gelmişti. Tanıklarım mahkemede benim lehime ifade verdiler. Duruşma çıkışında adliye önünde kocam ve görümcelerim beni dövdüler. Bu olaydan sonra kocam daha fazla tedbir nafakası ödememek için bana açtığı davadan feragat etti. Hakim de boşanma davasını reddetti. Şimdi ben boşanma davası açabilir miyim? Açsam davayı kazanır mıyım?

Elbette yeni bir boşanma davası açabilirsiniz. Adliye önünde dövülmeniz de ayrı bir boşanma sebebidir. Yalnız bu konuyu tanıkla ispat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmanız da faydalı olacaktır. Üstelik yeni açacağınız boşanma davasında eşinizin önceki davada feragat etmesi sebebiyle avantajlı olduğunuz söylenebilir. Yine de dosyayı detaylı incelemek gerekir tabi. Çünkü kocanızın açtığı boşanma davasında eşinizin davadan feragat etmiş olması , sizi bütünüyle affettiği anlamına gelir. Yeni açacağınız boşanma davasında hakim tarafların kusurunu incelerken affedilmiş eş olarak sizi kusursuz olarak değerlendirecektir.

 

-Soru : Karım , 6 yıl önce evi terk etti. Ben de ona eve dönmesi için ihtar gönderdim. Ne var ki eşim eve dönmedi. Şimdi boşanma davası açmak istiyorum. Terk sebebiyle boşanma davası açabileceğimi söylüyorlar. Açabilir miyim?

Öncelikle belirteyim ki eşinize eve dön ihtarı yapmış olmanız , onu affettiğiniz veya aranızda yaşanan olayları hoşgörü ile karşıladığınız anlamına gelecektir. Bu haliyle boşanma davası açarsanız hakim davanızı reddedecektir. Ancak sizin ihtarnamenin gönderilmesinden sonra gerçekleşen olaylardan dolayı boşanma davası açabilirsiniz.

Boşanma sebeplerini inceleyin.

Nafaka konusunu araştırın.

Sitemizdeki cevaplanan sorulardan bazıları aşağıdadır : Cevaplarını görmek için linkin üzerine tıklayınız.

15 yaşındayım. Babamla annem boşanacaklar. Ben annemde kalmak istiyorum. Bana bunu soracaklar mı ?

Eski eşimin evlenmesi üzerine nafakanın kaldırılması davası açtım. Bundan sonra nafaka ödemeli miyim?

Boşanma davasında ilanen tebligat hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Şu an işsiz kaldığımdan yoksulluk ve iştirak nafakası ödeyemiyorum. Bunları nasıl düşürebilirim ?

Boşanma davası açılırken karşı tarafın malmülkü devretmemesi nasıl önlenebilir ?

Eşimle birbirimize boşanma davası açtık. Ben evlilik birliğinin sarsılması davası , eşim de zina sebebiyle boşanma davası açtı. Kızımın velayetini alabilir miyim? Bir telefon görüşmesi zina suçlamasını ispatlamış sayılır mı?

Yoksulluk nafakası nasıl düşer bu konuda bilgi alabilirmiyim.3 yıldır ödemiyordum. Aramızda bir anlaşmazlık oldu. Şu an icra işlemlerini başlattı. Ne yapabilirim? Bilgi verirseniz sevinirim.

Eşimle anlaşmalı boşandık. Kararı ve temyizden feragatı imzaladık. Şimdi boşanmamız kesinleşmiş oluyor mu?

Eşim evi terketmiş bulunmakta. İleri ki dönemlerde dönmese beni mağdur etmiş sayılır mı ve tazminat açabilir miyim? Ben boşanma davası açmayacağım. O açarsa herhangi bir avantajım var mı ? Bu durumda avantajlı tarafım olabilir mi?

24 yaşında ev hanımıyım. Evımden ayrılalı 1 ay oldu ve ben eşıme boşanma davası açtım. Eşim 1 aydır kızımı bana göstermiyor. Kızım 5 yaşında. Kızımın velayetini bana mı babaya mı verir hakim?

Eşimden anlaşmalı ve iştirak nafakasız boşanalı 7 yıl oldu. 7 yıldan sonra çocuklarım için iştirak nafakası isteyebilir miyim?

Eşimin açtığı boşanma davasında nafaka ne zamana kadar devam eder ? Eşim bana çocuğumu göstermiyor. Ne yapabilirim ?

Yaklaşık 2 yıllık evli ve orta halliyim. Eşim de çalışıyor. Boşanma davası açmam halinde nafaka öder miyim? Ödersem ne kadar öderim?

Abimin önce nikahı sonra düğünü yapılacaktı. Gelin nikahtan sonra düğünden önce bir başkasına kaçtı. Boşanma davasında manevi tazminat istenebilir mi?

Evli bir hanımla ilişkim kocasının suçüstü yapmasıyla son buldu. Hanım bana elindeki resimlerle şantaj yapıyor , para istiyor. Ne yapmam gerekir? Kocası bana tazminat davası açabilir mi?

Eşim evimi terketti. Birbuçuk aydır hiçbir bağımız kalmamıştır. Boşanma dilekçesi nasıl olmalı?

Çocuğum için karar verilen tedbir ve iştirak nafakalarımı alamıyorum. Haklarım nelerdir?

Eşim eşcinsel çıkınca boşanma davası açtım. O da bana tazminat ödememek için zina sebebiyle boşanma davası açtı. Davamda haklı yönlerimi ispat edemiyorum. Ne yapabilirim ?

Annem babamdan boşanmak üzere boşanınca acaba annem annesinin emekli maaşını alabilir mi? Alırsa ne kadar alır?

Eşim benden 100 gr altın ve 50 000 TL manevi tazminat istiyor. Buna gücüm yok. Ne yapabilirim ?

Anlaşmalı boşanma protokolümüzde yoksulluk nafakası ve tazminat ile ilgili hiçbir şey kararlaştırılmadı. Böyle olması protokolü geçersiz kılar mı , eşim benden bu hususları talep edebilir mi?

Şahsi münasebet kararına aykırı olarak çocuğumu babasına göstermesem bir sorun olur mu ?

Boşanma davasında nafaka istememiştim. Davamız bitti ve boşandık. Şimdi nafaka isteyebilir miyim ?

Boşanma davası açmam durumunda ne kadar sürer? Nasıl bir yol izlemem gerekir ? Çok kısa süre önce evlenmiş olmamız boşanmaya engel olur mu?

Boşanma davam ve boşanma işlemleri hakkında yol gösterebilir misiniz?

Eşimle anlaşmalı boşanma dilekçesi vermek istiyoruz.Bize maddi külfeti ne olur ?

Eşime boşanma davası açmam halinde bebeğimin velayeti kimde kalır?

Eğitim gören reşit kızıma ödediğim nafaka ne zaman kesilir ? Bu konuda ayrıca dava açmaya gerek var mı?

Eşim , ev ve ziynet eşyalarını alarak evi terkedip bana boşanma davası açmış. Çok yüksek nafaka ve tazminat talep ediyor.

 

 

“Soru-Cevap” icin yapilan yorumlar

 • BEN EŞİME BOŞANMA DAVASI AÇTIM BOŞANMA DAVASI 6 AY SÜRECEK BU SÜREÇTE EŞİM EVE GİRME HAKKINA SAHİP Mİ

 • ben eşimle anlaşamıyorum boşanmadavası actım dava çekişmeli 17 yıldır evliyidim bir kızım var 16 yaşında velayetinin benim tarafıma verilmesini istedim davayı 27/08/2012 de actım

  • Bu durumda çocuğun yaşı itibari ile sizin yanınızda kalmayı istemesi ve mahkeme tarafından tayin edilecek psikolog ve pedegog ile kızınızın yapacağı görüşme neticesinde verilecek rapor önemlidir

 • yaklaşık 4 aydır eşimle ayrıyız eşim ailesiyle birlikte şuan dönmek istiyo ailesinin baskısı yüzünden gelemiyo ve mahkememiz var 1 ay sonra eşimin babası bana kız bu evden cıkarsa kanı akar dedi bunu mahkemede delil olarak kulanamazmıyım…. saygılarımla

  • Boşanma davasını takip etmezsiniz dava belli müddet sonra açılmamış sayılır.Bahsettiğiniz konu ile aile mahkemesi ilgilenmez ,savcılığa gidip suç duyurusunda bulunmanız gerekir

 • Ebru:

  Esimden bosanali 4 sene oldu nafaka ve tazminati hic odemedi icraya basvurdum ama gecmis nafaka ve tazminat borlarini su anda evlenirsem alabilirmiyim simdiden cvpiniz icin tesekkur ederim

 • slm eşimle yaklasık 1 yıllık evlıyız askerden once evlendim ve su anda askerim esim ben askerdeyken beni terketti ve su an hamile tam 8.5 aylık resmi nikahımız var ve baskasına kactı hem hamileyken hemde resmi nikahımız varken benimde sahıtlerim var aynı zaman da kactıgı adamda itiraf etti cocuk dogdu zaman cinsiyeti kız bosanma davası acsam cocugun velayetini alabilirmiyim mahkemede bunları ispatlasam ve kactı adamda kabul etse cocugu alabilirmiyim bana dönerseniz e posta olarak sevinirim

 • ben 5 yılık evliyim eşimle boşanmak istiyorum 1 oglumuzvar banakarşı ilgisizdi başka birkadın oldugunu düşünüyorum beni sadece kulanmış sorumluluk sahibi deyil annesinin söylediklerine bakıyor evlendiyimizde sadece 1 sene çalışacagımı soylemişti ama öyle olmadı ilk başta kayın valdemle ayrı oturuyorduk sonra kayınvalemin yaptıgı borçlar bizi birarada oturmaya mecbur eti beni sadece çocuk dogurup çalışmamı ailesine hizmetetmemi susmamı istiyordu çok zorluklar çektim nerdeyse akıl saglıgımı kaybetdecektim bana anlaşmalı boşanmayı teklif etti ama ona çok kızgınım hata nefret ediyorum bana yaptıklarını hukiki yoldan ne gerekiyorsa yapmak istiyorum anlaşmalı boşanırsam istediklerimi alabilirmiyim lütven bana hızlı bir cevap yazarmısınız

  • tüm konularda yani velayet,nafaka,tazminat konularında anlaşırsanız dava anlaşmalı olarak tek celsede biter aksi halde tüm taleplerinizde ki haklılığınızı ispat etmekle yükümlüsünüz.

 • sevm:

  merhabalar, ben bir arkadaşım adına bilgi almak istiyorum. birkaç yıl önce boşanmışlar 1.5 yıllık dava sonrasında hakim oğullarını babaya her ayın 3. haftası görmek şartıyla boşanmalarına karar vermiş. nafaka olarak aylık 250 tl ve 10.000 tl tazminat olarak dosyayı kapatıyor. ilk birkaç yıl nafaka ödenmezken avukat aracılığıyla taksitlendirme yapılarak 1 yıldır düzenli geçmiş ile güncel taksitlendirmeler yapılarak ödemeler gerçekleşmekte. bundan 2 ay önce kadar karşı tarafın avukatı tahahütname imzalatmış güvendiği içinde okumadan imzalamış. ilgili avukatta bugün telefonla arayarak, 3 ay kesinleşmiş hapis cezası çıktı tazminatı ödemediğin için diyerek bilgi verip kapatmış telefonu. sorum ise; bu durumda hapis cezası eve yada işyerine gelen hiçbr tebligat olmadığına göre doğrumudur? doğru ise ne yapılması gerekiyor hapis cezasının iptali için? aynı zamnda 2 yıldır oğlunu görememkte, kötü izlenim bırakıp icra memuru ile kapılarına gitmek istemiyor? oğlunu düzenli görüp, hapis cezasını kaldırmak için ne yapılabilir bilgilerinizi rica ediyorum. teşekkürler, saygılarımla..

 • ben 9 yildir evliyim karim benden bosanmak istiyor ve ben cocuklarim icin direniyorum erkek oldugunm halde aylesi tarafindan tehtitler ve ben esimi cocuklarimi hic bir zaman parasiz birakmadim ne bosanyor nede evi terkediyor ama benim hic bir soz hakim yok kesinlikle nereye gitti ne yapti sormam bile aylasi bana karisamasin kizimiz ne isterse nereye gider gelir seni ingilendirmez ne yapmamlazim ben dava acarsam napaka kesinalacak benim maddi durumum yok ne yapmaliyim

 • ben evliyim esim beni eve sokmuyor böyle bi hakkı varmı kanunen darp filan yok sadece beni tehtit ediyor ve benim tüm esyalarım onun evinde ve onlarıda vermiyor bilgi verirseniz sevinirim beni eve almama gibi bi durumu varmı

  • mahkeme veya savcılık tarafından 6284 sayılı yasa gereğince alınmış bir karar olmadıkça sizin eve girmenize engel olamaz.Kendi eviniz istediğiniz zaman girebilirsiniz.Kapı kilidini dahi değiştirmiş olsa dediğim gibi bir karar yoksa gerekirse çilingir çağırıp kapıyı açtırabilirsiniz.Suç oluşturmaz.

 • demet:

  isin acikcacasi nerden basliyacagimi hic bilmiyorum ben 25 dayim esimde 27 ikimizde birbirimizi cok severek evlendik esim türkiyede bende almanyada yasiyordum bütün zorluklara ragmen evlendik ve bütün zorluklara ragmen esimi almanyaya getirmeyi basardim ama bu benim ömrümden ömür götürdü kendisi asiri derecede kiskanc hakaret ediyordu ailemi ikidebir hic hos olmiyan kelimelerle dile getiriyor kaldiki ben onun ailesini azima bile almadin bu 3 yilik evliligim boyunca hic bir zaman almanyada mutlu olamadi ve bunun acisini fazlasiyla benden cikardi ben simdi ondan nasil ayrilacagim o türkiyede ben almanyada ben alman vatandasiyim lütfen bir yol gösterin bu isten biran önce kurtul mak istiyorum allah herkese yardim etsin simdiden tsk

 • eşimle 2 yıl önce anlaşmalı olarak boşandık hakim kararı yüzümüze okudu ve imzalar atıldı ve 15 günn sonra kararı gelip alın dendı ama biz bu kararı gidip almadık acaba biz boşanmış oluyormuyuz yoksa hala evlimiyiz

  • admin:

   Karar kesinleşmediği için hala evlisiniz. Kesinleşme için kararı tebliğ almalısınız. Kararı temyiz etmezseniz karar kesinleşir ve resmen boşanmış olursunuz. Bu durum nüfusa yazılarak bildirilir.

 • eşimle iyi anlasıyorum ama çok ailesine düşkün eşim deilde ailesi kızını benden uzaklaştırıyo ve hemen hemen her ay baba kapısında işin kötüsü yeni bebeğimiz oldu ve 2 senelik evliyiz.. işin sonu ayrılıkta ama artık umrumda olan tek sey oğlum onu nasıl alabilirim …:(

  • Bebeği alma şansınız hiç yok.Ancak eşinizin ahlaka mugayır bir yaşantısı olması gibi çok önemli sebeplerin varlığı vb şartlar oluştuğu takdirde bebeğin velayetini alabilirsiniz.Aksi halde o yaşta bir çocuk anne sevgisinden yoksun bırakılamaz.Mahkemelerde hep bu yönde karar veriyorlar zaten.

 • mrl:

  Merhaba 9 aylık evliyim.. 2 ay önce ben işteyken eşim ve annesi evi boşaltıp gitmiş ..eve geldiimde evde bnim kıyafetlermden başka bişe yoktu..eşimi aradımm aradım açmadı aramızda hiç bi sorun yoktu yanlız iki gün evvelinde annesiyle tartışmıştık..benden gizli 2 gün sora evimi boşaltıp gitmişler boşanma davası acmışlar..ben boşanmak istemiyorum bu olaylardan dolayı pskolojim cok bozuldu zaten 3 sene öncesine dayalı piskolojimi bozdular sonra pişman olduklarını söylediler evlenmemize izin verdiler eşimi seviyodum bu yuzden evlendim şimdide 9 aylık evliyken bunu yaptılar hastanede bu konularla ilgili pskolojik tedavi gördüğüm var beni 5 senedir çok kötü ruhasal çöküntüye urattılar mahkemebizi boşarsa haklarım neler bide bu konularla ilgili tedavi gördüüm hastanede var mahkemede delil olarak kullanılabilirmi

  • anlattığın gibi ise boşanmayı kabul etmediğin sürece mahkeme boşanmaya hükmetmez.Eşiniz açmış olduğu davada göstermiş olduğu boşanma sebeplerini ispat etmekle mükellef.

 • merhaba ben yurt disindan yaziyorum kosovadan belki bilirsiniz 2010 eylul ayinda turk bir erkele evlilik yaptim interneten tanismistik evelndik evligim toplam 3ay surdu 1bucuk ay esimle ayni evi payalstik 1bucuk aysa kendi ailemin yanidaydim, esimle anlasmaiyordum surekli kavga ediyorduk kendisinin aile problemeri vardi o problemler bana yansitiyordu sonuc olarak kavgarimiz buyurdu yeni evli olamiza ragmen ayni evde ksu kaliyorduk esim in surekli caslitigi bir isi yoktu calstigi znamrda ise paralri cogu ickiye sigarya veriyordu halbuki ben bole alikanliklari oldugunu bilmiyordum acikcasi tanidigim ve gordugum kisis farkliydi ve bu aramzida soukluk tende uyusmazlik kavga kusmyey neden oluyordu sora ben 2010 aralik ayninda evi terk etim bosnamk istedi esim once sora kabul eti dava actik ama davada yeni evli oldugumdan dava ertelndi ve nisan ayi 2011 oldu ama sahit istediler ama ben saiterin onceden yazilmais gerktigini bilmedigimden turkiye gitim ama onecden yazilamsi gerektigi ogrenince davaya gitmedim zaten sahiteri ogun gotursem kabul olmaz dusnceiyse gitedim halbuki esim sahiteri onceden yazdirmis bana soledi sadece saiter hazir diyodu biyandnada niye yazdirmdin diyodu cunku davaci bendim neyse bu dava dustu gibi simdi 2013 yilina girecez eski esim bosnam tarftari degil sirf benden intikam ve bana aci cektirmek istediginden bosnmayacam diyr ben simdi dava acsam bu davanin nekdar surrer esimle nerde suan yasdigindna haberim yok nete kosnuyrum arad belki bsonmaya gelri diye bu sartlarda davaa nekadar surrer o bosnamk sitemesde nekdar suerde biter 2010 araliktan itibaren eski esimle hic yuz yuze konusmadim ben kendi ulkemde yasiyordum simdi sizden ne yapmai tavsiye edbeirlsiniz diye cevap bekliyorum yazrasaniz sevinirim ne yapcagimi bilmiyorum karsi tarf davaya gelemse bile bu dava nasil son bulur aradn 2yil gecmesine ragmen ve benim turk vatandasi olmama ve orda yasamamam ne hakim oldugunu ogrenmek istiyorum anlasmali dava acamdigimzdan karsi tafain benle analsmay gelmdiginde hep inatla benle uagrtsiginda dava acamiyoruz lutfen bir cvp yazrmisiniz saygilarimla

 • babam anneme boşanma davası açtı boşanma davası temyizdeyken babam nisan ayında evlilik yapmış avukatımız bize davanın temyizden yeni geldiğini söyledi evlilik için bişey yapılamayacağını boşanmanın olduğunu söyledi ama dava temyizden daha yeni geldi bu evlilik yasal sayılırmı yapabileceğimiz birşey varmı

 • İyi günler dilerim benim bir sorum olacak..Ben güneydoğu gazisiyim 12 yıl önce evlendiğim eşimle ayrılmayı düşünüyoruz eşim çalışıyor hemşire sorum şu olacak. evlendikten sonraki edinilen mallar ortak ama benim gazi olmam vesilesiyle devletin verdiği bir hakla almış olduğum dairem de ortak sayılabilecekmi çünkü ben evli de bekarda olsam hangi şartlerda olursam olayım devlet bu evi bna gazi olmam vesilesiyle alacaktı zaten mal paylaşımında bu dairem sizce ne olur.

 • selamlar benım esım bana bosanma davası acmıs ıkamet adresım benım evım gozukuyo esımde benım evımde yasıyo ben kendı ısteyımle evımden ayrıldım balıkesıre ısyerı actım benı hakım karar vermıs bu ınsanı bulun ne ısle ugrasıyo dıye karakoldan celp geldı ve gıttım ıfademı verdım sonradan bosanma celplerı evıme gıtmıs ama ben o adreste yokum ve hakım bızı bosuyo nasıl oluyo anlamadım temıze gıtmem gerekıyomu

 • BEN COCUGUM DOGDUKTAN SONRA BOSANMA DAVASINI GERİ CEKMEKZORUDAKALDIM TEKRAR BOSANMA DAVASI ACABILIRMIYIM

 • merhaba,
  eşimle anlaşmalı boşanmak istiyoruz. protokol ve dilekçemiz hazır. eşim yanına al biraz kafanı dinle, hala istersen orda dava açarsın tekrar yüz göz olmayız diyor. bende beklemek istiyorum. birkaç gün içinde ailemin yanına dönmek istiyorum. ikametgahım eşimle ortak evimizde kalıcak. başka bir ilde olan ailemin yanına oğlumu alıp gitmem velayet açısından daha sonra sorun yaratır mı? protokolde velayet bana bırakıldı. adres olarak ortak evimizi belirttik dilekçe de, benim başka bir ilden dava açmam sorun olur mu? tekrar bu konular için karşı karşıya gelmek istemiyorum. gitmeden dilekçe ve protokol sorununun çözülmesini istiyorum.
  yardımcı olursanız sevinirim.

 • evlilik nerede gerçekleşti?

 • merhaba nasaıl başlıyacagımı bilmiyorum ben eşimle 10 senedir bir evliliğim vardı ve mutluydum ta ki bugune kadar esimin beni aldattıgını öğreninceye kadar ben eşimin hiç bir şekilde leke almamması için anlaşmalı boşanmayayı önerdim kendisi öyle diyor ama bende benden hiç bir talepte bulunmamasını istedim bu arada iki tane çocugumuz var ben bitanesini almak istiyorum eşime ve diğer çocuğuma nafaka ödemekle mükellifmiyim acaba bu anlaşmalı boşanmalarda peki bunu kabul etmediği takdirde ben eşime tazminat davası açtığımda eşimin üstüne bir şeyi yoktur ama annesi veya babasından talep edilirmi tazminat davası henüz bi dava açılmış değil en kısa zamanda beni aydınlatırsanız sevinirim

 • kızkardesım eşinden ayrı uzun zamnadır baba maası almakta lakın 1 ay once eskı eşi ile barıstırdık yıne olmadı..eskı esten suan kardesım hamıle ve adam gıttı gebe ıken hastanede muayene olması sorun olurmu?ve bebek dogdugunda babası piyasaya cıkarsa onun adına olmasında sorun olurmu? cvplarsanız sevınırım tessekurler

 • yaşlı hiç bir geliri olmayan dul bir teyze bir adamla evlilik yapıyor fakat evlenirlerken izmirdeki falanca evim senin üzerinedir diye söz veriyor okuma yazması olmayan bu teyzeye evi verirken kullanma talimatını kendi üzerine yapıyor iki sene sonra anlaşmazlık olunca adam boşanma davası açıyor bu evi biz nasıl alabiliriz mahkeme bitmeden satsak daha mı iyi olur bilmiyoruz lütfen yardımcı olursanız sevinirim

 • merve:

  yaklaşık 2 yıldır nafaka alıyorum. artık almak istemiyorum. ne yapmalıyım.

 • yaklaşık 3 yıldır evliyim. ben boşanmak istiyorum ama eşim istemiyor. 2 yaşında oğlumuz var ne yapmalıyım.tek taraflı dava açarsam sonuç ne olur
  yardım ederseniz sevinirim.

 • ben esimle anlasmali bosanacagim esimde buna razi ama bosanma davasini benim acmami bekli yor ben
  de dava acacagim dava kac gun surer acil yanit bklliyorum.

 • eşim benden boşanmadan önce benim 400.Tl lik mal varlığım var fakat 250.000 – 300.000 tl lik borcu var. borcumu ve aracın kaydını babam versem . eşim benden dava sonucunda mal alabilir mi. şuan dava açılmadı.

 • merhaba bişi öğrenmek istiyorum babam emekli annemle ayrılalı 14 yıl oldu. ben okurken nafaka aldım okulum bittiğinde maddi imkansızlıktan dolayıda alamadım.şimdi evlenicem ve çeyiz parası almam gerek alabilirmiyimmm?

 • oğlumun velayetini ben almıştım şimdi babasına vermek istiyorum bunun için prosedür nedir?

 • bir akrabam için bilgi amçalı soruyorum DAMAT tarafı italyada yaşıyor ve akarabamızla evlendi 9 gün evli durdu ve sonra izni bitti diye italyaya döndü ve 1 yıl boyunca ne aradı ne sordu nede hiç bir şekildi maddi manevi yardım etmedi BAYAN akrabamız boşanma davası açtı ve 4 ay oldu hiç bir haber daha cıkmadı bu dava ne kadar sürer ve karşı taraf ne telefonlara nede adresinde bulunmuyor ve dava süresi ne kadar sürer ve bu süreç nasıl geçer bilgilerinizle aydınlatırsanız sevinirim

 • çağla:

  merhaba benim eşimle bir ara aramızda bi sorun oldu ve ailemin de ısrarı ile boşanma davası açtım avukat tuttular ama eşimle sonradan barıştık ve ben bunu avukat ile görüştüm ama davaya devam edio ve benden dava olsada olmasada 5bin vaya geçen bi para istemişti bende elim olmadığı için aramadım o beş bin doğru mu acaba birde ben boşanma davasını kendim iptal edebilirmiyim acil yardımınıza ihtiyacım var allah aşkına zaten ailevi sorunlarım var psikolojim iyice bozulmuş durumda

 • mehabalar be 12 12 2012 tarihinde evlendim ancak sade bi nikahtı ve düğün mayıs sonu olucaktı ama birgün anneme geldi anlaşmazlıklar kavgalar oldu nikah yüzüklerini aldı ve gitti ve ayrılmaya karar verdik anlaşmalı her ikimizde ayrılmak istiyoruz münkünmü…? ben zaten ailemle yaşıyorum ve kesin kararlıyım ayrılmak istiyorum… beraber dava açsak tek celsede boşanabilirmiyiz şimdiden teşekkürler…

 • Babam 70 yasinda iki yil once bir evlilik yapti ancak bes ay once babam hastalaninca kadin babami evi uzerine yapmassa kotu seyler yapmakla tehdit etti ve babamda bosanma davasi acti kadin tapuya gidip serh koydurmus oysa o konut evlenmeden once babamin uzerine olanbir mulk ve kadinin kendisine ait de konutu var simdj babam konutu satmak istiyor serh oldugu icin satamiyor serhi nasil kaldirabiliriz kadini boyle bir hakki varmi

 • merhabalar eşimden 1 yıl oldu boşanalı çalışmadığım halde 300 tl nafaka bağlandı ben şu an 200 tl ödüyorum calışmadığım halde şu an calışmadığım halde bu nafakayı ödemek zorundamıyım ödemessem yaptırımları ne olur tesekkür ederim..

 • Merhaba esimden ayrilali yaklasik 2 yil oldu birbirimizden hic birsey talep etmedik fakat esim bana cocuk icin nafaka davasi acti 1850 tl net maasim var kiradayim 350 tl kira veriyorum kredi kartimdan icralik oldum birde kredim vardi 15000 bin tl lik oda icrada sorum su esim benden 500 tl istio mahkeme nekadar karar verebilir

 • Karım ile dört yıldır evliyiz fakat dört ay önce dört yaşındaki oglumuzu ve iki yaşındaki kizimizi ben evde yokken aldı gitti. Ben karımdan nasıl boşanırım. Askeri ücret ile çalışıyorum. Maddi durumum da iyi degil. Karım da çalışmıyor. Babasının yanında duruyor. Nafaka verirmiyim. Çocuklarımı alabilirmiyim.

 • Merhaba boşanma davası açtım iki kızım var yaşları 18’17 benimle kalmak istiyorlar ve onlarda davada şahitlik yaptılar son mahkemeden önceki mahkemede hakim boşayacağını söylemişti sondavada ret verdi karşı taraf reddini istemişti ayrıca 8 yıldır karı koca ilişkisi olmadığı halde eşimde boşanmak istiyor fakat babasının baskısından doğru ifade vermedi temmiz etmedim şu an beklemedeyim neyi tavsiye ederseniz anlaşmalı istiyorum olmuyor çoçuklar ve ben zor durumdayız yardımcı olmanız dileğiyle .

 • Merhabalar ben 3 ay once evden ayrildim, bunun sebebi esimin bana huzur vermemesi. Surekli suclamalarda ve iftiralarda bulunuyordu. Bosanma davasini ben actim bu yuzden, ben davayi actiktan 1 ay sonra esimde dava acti bana, 20.000 tl tazminat istemistim. Onun bana dava acma sebebide bana o istedigim tazminati odeyememesi. Ustelik bende bosanmak istiyorum diye dava acmis. Henuz 3 ay oldu ve hala bir haber gelmedi. Su an annemin yaninda kaliyorum ve su anda hicbir odenegim yok yesil kartim haric, sorum; bu dava bu sekilde nekadar uzar ve hayata ve hayatta kalmam icin nelere bas vurabilirim ? haklarim varmi peki varsa nelerdir bunlar? tsk

 • merhaba biz 1 ay önce boşandık 8 yaşındaki oğlum babada kaldı (aydın kuşadasında)eski eşimşin maaşı 3000 tl bana nafaka 300 tl veriyor. ama çocuğum bayramda yanıma gelecek gidiş dönüş uçak biletini ben aldım nafaka yetmiyor ben çalışmadığım için nafakam yetmiyor nafakayı yükseltmek istersem yükseltebilirmiyim karşılık olarak o benden çocuk için nafaka isteyebilirmi

 • annem 65yasında ve tek oglu benım ve esım annemle yasamak ıstemıyor bu sebepten bosanmak ıstıyorum aynı zamanda 1.5 yasında bı oglum var ne yapmam lazım

 • Merhabalar 2013 mayıs aynında ewlendim ve eşimden şiddet gördğüm için boşanma davası açtım.arada kültür farkınında olduğunu yazdım ama eşim bunların hepsini inkar ederek iftira atmış bana benim altınlarıda alıp kaçtığımı yazmış ve baire olmadığımı yazmış ve benim bakire olmadığımı kabullenmiş ve beni sevmiş öle yazmış boşanmak istemiyorum demiş dilekçesinde sizce bu işin sonu ne olur

 • halıde:

  merhaba ben esımle 5 yılık evlıyım ben asırı derece de kıskanc oldugum ıcın esım bosamak ıstıyor benı ben esımı severım bosanmak ıstemem duzelecem derım ama ınanmaz cok denedık olmadı dedı bana ama bende ona sen gıdınce degerını anladım ve duzelecem dedım ama kararlı bu durumda cocuk bende kalırmı ve nafaka alabılırmıyım

 • Merhaba,5 yildir sorunlu bir evlilik yasiyorum. 4 yasinda bir oğlum var esim tarafından alkol,fiziki ve pskolojik şiddet,ve sürekli bahane arama, memnuniyetsizlik, bikmislik sozkonusu.Bunlara karsin;ailemden uzak bir sehirde bu evliliği surdurmeye calistim, evi terk edip ailemin yanina geldim .
  cocugumun velayeti bende kaldigi vakit gorus günlerinde polis gözetiminde görmesi mumkun mu ? cunki çocuğumun veya benim hayatima kast edebilir ikimiz farkli sehirde yasiyor olucaz oldu ki senede 1 ay 1 hafta tamamen onda kalacak,kotu niyet sarfedebilir bundan korkuyorum daha onceleri de ayriliklarimiz oldu ve hep tehdit etti ikimizide oldureceginden cunki hem eziyet edip hem terketmeyen bir psikolojiye sahip ve hep bu korkum yüzünden evliliği devam ettirdim cocugumu gordugu vakit polis korumasıyla olsun istiyorum ve yatili yanina kalmasin istiyorum mumkun mu ve ayrica daha once alkol tedavisi olma amacli bir psikoloğa gitti doktor tedaviye ihtiyaci olduğunu söyledi mahkemede bunu ispat gösterebilir miyim? bir cok kez de siddete ugradigim halde rapor alamadim kimsem yoktu yanimda cesaret edemedim ama ufak tefek bicak izleri yara izleri kaldi bunlar delil olabilir mi? teşekkür ederim

 • Merhaba,5 yildir sorunlu bir evlilik yasiyorum. 4 yasinda bir oğlum var esim tarafından alkol,fiziki ve pskolojik şiddet,ve sürekli bahane arama, memnuniyetsizlik, bikmislik sozkonusu.Bunlara karsin;ailemden uzak bir sehirde bu evliliği surdurmeye calistim, evi terk edip ailemin yanina geldim .
  cocugumun velayeti bende kaldigi vakit gorus günlerinde polis gözetiminde görmesi mumkun mu ? cunki çocuğumun veya benim hayatima kast edebilir ikimiz farkli sehirde yasiyor olucaz oldu ki senede 1 ay 1 hafta tamamen onda kalacak,kotu niyet sarfedebilir bundan korkuyorum daha onceleri de ayriliklarimiz oldu ve hep tehdit etti ikimizide oldureceginden cunki hem eziyet edip hem terketmeyen bir psikolojiye sahip ve hep bu korkum yüzünden evliliği devam ettirdim cocugumu gordugu vakit polis korumasıyla olsun istiyorum ve yatili yanina kalmasin istiyorum mumkun mu ve ayrica daha once alkol tedavisi olma amacli bir psikoloğa gitti doktor tedaviye ihtiyaci olduğunu söyledi mahkemede bunu ispat gösterebilir miyim? bir cok kez de siddete ugradigim halde rapor alamadim kimsem yoktu yanimda cesaret edemedim ama ufak tefek bicak izleri yara izleri kaldi bunlar delil olabilir mi? teşekkür ederim

Yorumlariniz Bizim Icin Degerlidir

займы онлайн займ на карту микрозайм онлайн займ получить займ быстрый онлайн займ микрокредит займы на карту займ кредит наличными потребительский кредит взять кредит заем онлайн займы займ онлайн