Soru-Cevap

Sorularınızı bosanmahukuku@gmail.com adresine bekliyoruz.

 

-Soru :Boşanma davası hangi mahkemede açılır? Davayı kim açmalıdır? Kimin dava açtığı önemli midir? Ne kadar zamanda biter?

Boşanma davası, eşlerden herhangi birinin ikametgahının bulunduğu yer Aile Mahkemesinde, aile mahkemesi bulunmayan yerlerde boşanma davası Asliye Hukuk Mahkemesinde açılır. Eşlerden herhangi birisi boşanma davası açabilir. Boşanma davasını kimin açtığı konusu önemli değildir. Boşanma davasında davacı veya davalı olmak tek başına önemli değildir. Kimin davayı açtığının önemi yoktur. Önemli olan iddialarınızı deliller vasıtasıyla ispat edebilmenizdir.

Bu sorunun tek ve kesin bir yanıtı olmamakla, süreç mahkemelerin iş yoğunluğuna ve dosyadaki delil durumuna göre değişmekle birlikte, genel olarak anlaşmalı boşanma tek celsede; çekişmeli boşanma ise en iyi ihtimalle 5-6 celsede tamamlanabilmektedir. Büyük şehirlerde iş yoğunlu daha çok olduğundan dava süresi 18 ayı bulabilmektedir. Mahkeme boşanma davasında kararını verdikten sonra karar temyiz edilirse en az 12-15 ay arası da temyiz aşaması sürmektedir.

 

-Soru :Boşanma davasında avukatımın olması zorunlu mudur?

Kişiler avukatları olmaksızın dava ve işlerini takip edebilirler. Ancak elbette davayı avukat ile takip etmenin -özellikle yargılama usulü açısından- hak kaybına uğramama noktasında önemi büyüktür. Davanın sonunda pişman olmamak için avukat tutmanızı tavsiye ederiz.

 

-Soru : Kocamın bana açtığı boşanma davamız devam ederken sıra tanıklarımın dinlenmesine gelmişti. Tanıklarım mahkemede benim lehime ifade verdiler. Duruşma çıkışında adliye önünde kocam ve görümcelerim beni dövdüler. Bu olaydan sonra kocam daha fazla tedbir nafakası ödememek için bana açtığı davadan feragat etti. Hakim de boşanma davasını reddetti. Şimdi ben boşanma davası açabilir miyim? Açsam davayı kazanır mıyım?

Elbette yeni bir boşanma davası açabilirsiniz. Adliye önünde dövülmeniz de ayrı bir boşanma sebebidir. Yalnız bu konuyu tanıkla ispat etmeniz gerekmektedir. Ayrıca konu ile ilgili savcılığa suç duyurusunda bulunmanız da faydalı olacaktır. Üstelik yeni açacağınız boşanma davasında eşinizin önceki davada feragat etmesi sebebiyle avantajlı olduğunuz söylenebilir. Yine de dosyayı detaylı incelemek gerekir tabi. Çünkü kocanızın açtığı boşanma davasında eşinizin davadan feragat etmiş olması , sizi bütünüyle affettiği anlamına gelir. Yeni açacağınız boşanma davasında hakim tarafların kusurunu incelerken affedilmiş eş olarak sizi kusursuz olarak değerlendirecektir.

 

-Soru : Karım , 6 yıl önce evi terk etti. Ben de ona eve dönmesi için ihtar gönderdim. Ne var ki eşim eve dönmedi. Şimdi boşanma davası açmak istiyorum. Terk sebebiyle boşanma davası açabileceğimi söylüyorlar. Açabilir miyim?

Öncelikle belirteyim ki eşinize eve dön ihtarı yapmış olmanız , onu affettiğiniz veya aranızda yaşanan olayları hoşgörü ile karşıladığınız anlamına gelecektir. Bu haliyle boşanma davası açarsanız hakim davanızı reddedecektir. Ancak sizin ihtarnamenin gönderilmesinden sonra gerçekleşen olaylardan dolayı boşanma davası açabilirsiniz.

Boşanma sebeplerini inceleyin.

Nafaka konusunu araştırın.

Sitemizdeki cevaplanan sorulardan bazıları aşağıdadır : Cevaplarını görmek için linkin üzerine tıklayınız.

15 yaşındayım. Babamla annem boşanacaklar. Ben annemde kalmak istiyorum. Bana bunu soracaklar mı ?

Eski eşimin evlenmesi üzerine nafakanın kaldırılması davası açtım. Bundan sonra nafaka ödemeli miyim?

Boşanma davasında ilanen tebligat hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Şu an işsiz kaldığımdan yoksulluk ve iştirak nafakası ödeyemiyorum. Bunları nasıl düşürebilirim ?

Boşanma davası açılırken karşı tarafın malmülkü devretmemesi nasıl önlenebilir ?

Eşimle birbirimize boşanma davası açtık. Ben evlilik birliğinin sarsılması davası , eşim de zina sebebiyle boşanma davası açtı. Kızımın velayetini alabilir miyim? Bir telefon görüşmesi zina suçlamasını ispatlamış sayılır mı?

Yoksulluk nafakası nasıl düşer bu konuda bilgi alabilirmiyim.3 yıldır ödemiyordum. Aramızda bir anlaşmazlık oldu. Şu an icra işlemlerini başlattı. Ne yapabilirim? Bilgi verirseniz sevinirim.

Eşimle anlaşmalı boşandık. Kararı ve temyizden feragatı imzaladık. Şimdi boşanmamız kesinleşmiş oluyor mu?

Eşim evi terketmiş bulunmakta. İleri ki dönemlerde dönmese beni mağdur etmiş sayılır mı ve tazminat açabilir miyim? Ben boşanma davası açmayacağım. O açarsa herhangi bir avantajım var mı ? Bu durumda avantajlı tarafım olabilir mi?

24 yaşında ev hanımıyım. Evımden ayrılalı 1 ay oldu ve ben eşıme boşanma davası açtım. Eşim 1 aydır kızımı bana göstermiyor. Kızım 5 yaşında. Kızımın velayetini bana mı babaya mı verir hakim?

Eşimden anlaşmalı ve iştirak nafakasız boşanalı 7 yıl oldu. 7 yıldan sonra çocuklarım için iştirak nafakası isteyebilir miyim?

Eşimin açtığı boşanma davasında nafaka ne zamana kadar devam eder ? Eşim bana çocuğumu göstermiyor. Ne yapabilirim ?

Yaklaşık 2 yıllık evli ve orta halliyim. Eşim de çalışıyor. Boşanma davası açmam halinde nafaka öder miyim? Ödersem ne kadar öderim?

Abimin önce nikahı sonra düğünü yapılacaktı. Gelin nikahtan sonra düğünden önce bir başkasına kaçtı. Boşanma davasında manevi tazminat istenebilir mi?

Evli bir hanımla ilişkim kocasının suçüstü yapmasıyla son buldu. Hanım bana elindeki resimlerle şantaj yapıyor , para istiyor. Ne yapmam gerekir? Kocası bana tazminat davası açabilir mi?

Eşim evimi terketti. Birbuçuk aydır hiçbir bağımız kalmamıştır. Boşanma dilekçesi nasıl olmalı?

Çocuğum için karar verilen tedbir ve iştirak nafakalarımı alamıyorum. Haklarım nelerdir?

Eşim eşcinsel çıkınca boşanma davası açtım. O da bana tazminat ödememek için zina sebebiyle boşanma davası açtı. Davamda haklı yönlerimi ispat edemiyorum. Ne yapabilirim ?

Annem babamdan boşanmak üzere boşanınca acaba annem annesinin emekli maaşını alabilir mi? Alırsa ne kadar alır?

Eşim benden 100 gr altın ve 50 000 TL manevi tazminat istiyor. Buna gücüm yok. Ne yapabilirim ?

Anlaşmalı boşanma protokolümüzde yoksulluk nafakası ve tazminat ile ilgili hiçbir şey kararlaştırılmadı. Böyle olması protokolü geçersiz kılar mı , eşim benden bu hususları talep edebilir mi?

Şahsi münasebet kararına aykırı olarak çocuğumu babasına göstermesem bir sorun olur mu ?

Boşanma davasında nafaka istememiştim. Davamız bitti ve boşandık. Şimdi nafaka isteyebilir miyim ?

Boşanma davası açmam durumunda ne kadar sürer? Nasıl bir yol izlemem gerekir ? Çok kısa süre önce evlenmiş olmamız boşanmaya engel olur mu?

Boşanma davam ve boşanma işlemleri hakkında yol gösterebilir misiniz?

Eşimle anlaşmalı boşanma dilekçesi vermek istiyoruz.Bize maddi külfeti ne olur ?

Eşime boşanma davası açmam halinde bebeğimin velayeti kimde kalır?

Eğitim gören reşit kızıma ödediğim nafaka ne zaman kesilir ? Bu konuda ayrıca dava açmaya gerek var mı?

Eşim , ev ve ziynet eşyalarını alarak evi terkedip bana boşanma davası açmış. Çok yüksek nafaka ve tazminat talep ediyor.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Hukuku Boşanmak Anlaşmalı Boşanma Davası Boşanma Avukatı | Boşanma Davası Nasıl Açılır | © 2016 Frontier Theme