Eğitim gören reşit kızıma ödediğim nafaka ne zaman kesilir ? Bu konuda ayrıca dava açmaya gerek var mı?

Meslek yüksek okulunda okuyan ergin durumdaki kızıma nafaka ödüyorum. Daha doğrusu maaşıma konulan haciz sonucu nafaka maaşımdan kesiliyor. Bu yıl mezun olacak ve kızımla görüşmüyorum. Nafakanın kesilmesini hangi tarihte dava edebilirim. Dava açmadan önce, okuldan mezun olup olmadığından emin olmak için, delil tespiti istesem yerinde olur mu? Delil tespitiyle birlikte, dava sonuçlanıncaya kadar icra veznesindeki paranın kızıma ödenmemesi yolunda ihtiyati tedbir isteyebilir miyim? Saygılar sunarım.

Yanıt: Kural olarak kendisine iştirak nafakası ödenen çocuk reşit olduğunda nafaka kesilir. Eğitimine devam eden ve kendisine nafaka ödenen çocuğun eğitimi bittiğinde yani mezun olduğu tarihte nafakası kesilir. Dava açmadan önce delil tespiti istemek yerine kızınıza mezun olup olmadığını sorabilseydiniz daha pratik olurdu. Bu durumda mahkemeden delil tespiti talep edebilirsiniz. Zira daha sonra açacağınız nafakanın kaldırılması davanızda bu dosyayı da delil olarak gösterebileceksiniz. Ancak delil tespiti isterken bir taraftan da ihtiyati tedbir konusunda karar almanız çok zor. Muhtemelen mahkeme nafaka söz konusu olduğu için tedbir kararı vermeyecektir. Ayrıca delil tespitine bakan mahkeme tedbir kararını ancak nafakayı kaldırma davasını açtığınız mahkemeden istemeniz gerektiğine karar vermesi de muhtemel. Bundan başka nafakayı kaldırma davasında tespit edilecek mezuniyet tarihi sonra yatırılmış olan nafakaların da tarafınıza iadesini isteyebilirsiniz.

Bosanmahukuku.com

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Hukuku Boşanmak Anlaşmalı Boşanma Davası Boşanma Avukatı | Boşanma Davası Nasıl Açılır | © 2016 Frontier Theme
Önceki yazıyı okuyun:
Eşim , ev ve ziynet eşyalarını alarak evi terkedip bana boşanma davası açmış. Çok yüksek nafaka ve tazminat talep ediyor.

Sitenize ve ilginize şimdiden teşekkürler. 5 yıllık flörtten sonra 5 yıllık evliyim. Çocugumuz yok. Evliğimizin 3 yılında sıkıldım diye terketti...

Kapat