Eşim benden bosanmak istiyor. Eşimin maddi durumu şu an için iyi ancak herşey başkasının üzerinde. Nasil ispatlayacağım parası olduğunu ? Boşanmada haklarım nelerdir ?

 

Eşim benden bosanmak istiyor. Yıllardır hep hayatında kısa dönemli ilişkileri vardı.  Ancak 1 ay once öğrendim ki evli bir bayanla birlikteymiş ve bayan da yeni boşanmış eşinden.  Şimdi de eşime baskı yapıyor boşansın diye.  Üstelik son dönemde pantolonlarına sulfirik asit sürmüşüm diye de iftira attı. Savciliga verecekmiş beni.  10 ve 6 yaşında iki kızım var. Eşimin maddi durumu şu an icin iyi ancak, ev, araba…vs herşey başkasının üzerinde.  Ssk sı bile yok.  Nasil ispatlayacağım parası olduğunu.  Bankadakini de kolaylıkla başkasının üzerine yapabilir. Bense hic calişmadim ve mesleğim de yok.  Nasıl nafaka ve tazminat talep edebilirim? Bosanmak istemezsem hakim yine de boşar mi? Asit olayı ile ilgili beni nasil suclayabilir? Kızlarımın  velayetini hakim bana verir mi? Bu arada uzerime yarı tapu hisseli kardeşimin oturdugu bir ev var ancak ev cok küçük. Eşim bu evin benim üstüme olduğunu bilmiyor. Ögrenebilir mi ve ögrenirse bu tazminatta aleyhime mi olur?

Anlattığınız durumda eğer siz boşanmak istemezseniz ve eşinizin kusurlu davranışlarını ispat edebilirseniz hakim eşinizin boşanma davasını reddeder. Bu durumda eşiniz boşanma davasının kesinleştiği tarihten itibaren 3 yıl geçtikten sonra açacağı davada hala birleşilmedi ve barışılmadı ise boşanmaya karar verebilir. Bu durumda eşinizi yaklaşık 5-6 yıl uğraştırmış olursunuz. Boşanmayı istememe ve mahkemenin sizi boşamaması halinde mahkeme maddi veya manevi tazminata karar vermez. Ancak siz ve çocuklarınız için dava sona erene kadar tedbir nafakasına karar verir. Bu nafakalar dikkate alınırken eşinizin ve sizin ispatlanan gelir durumu dikkate alınır.

Boşanmayı istemeniz halinde ve eşinizin kusurlarını ispatlamanız halinde (sizin kusursuz veya eşit kusurlu olmanız ihtimalinde)  hakim maddi ve manevi tazminata karar verir. Çocuklarınız ve kendiniz için tedbir nafakası burada da isteyebilirsiniz.

Eşinizin maddi durumunun iyi olması ancak üzerine bir mal varlığı bulunmaması konusunda yapılacak sıkı bir araştırma ile bu sorun çözecektir.

Üzerinize bir evin yarı hissesinin olması alacağınız nafaka veya tazminat miktarına etkisi olmayacaktır.

Saygılar

Bosanmahukuku.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Hukuku Boşanmak Anlaşmalı Boşanma Davası Boşanma Avukatı | Boşanma Davası Nasıl Açılır | © 2016 Frontier Theme
Önceki yazıyı okuyun:
Artık kadınlar boşanma davasını açıyor

Başlıca neden, şiddetli geçimsizlik... 1970'lerde boşanma davalarının yüzde 40'ı kadınların, gerisi erkeklerin inisiyatifiyle açılıyordu. Günümüzde ise kadın inisiyatifiyle açılan davaların...

Kapat