Nafaka

—Soru:Aile Mahkemesi kadına yoksulluk nafakası ödenmesine karar verirse bu nafaka ne zamana kadar devam eder?Nafakayı kaldırma ihtimali varmıdır. Şartları nelerdir ?

İrat biçiminde (örneğin aylık ödeme şeklinde) ödenen maddi tazminat veya nafaka, alacaklı tarafın başkasıyla evlenmesi ya da taraflardan birinin ölümü halinde kendiliğinden kalkar; alacaklı tarafın evlenme olmaksızın başkasıyla fiili evliymiş gibi yaşaması hali , yoksulluğunun ortadan kalkması ya da haysiyetsiz hayat sürmesi halinde aile mahkemesi kararıyla ortadan kaldırılabilir.

—Soru:Boşanma davasında nafaka istenmedi ise boşandıktan sonra isteme hakkım var mı? Varsa bu dava nerede dava açılır?

Buna hakkınız var. Ancak bu hakkınız boşanma davası kesinleştikten 1 yıl sonra zamanaşımına uğrar. Zira kanun boşanmış kişilerin daha fazla karşı karşıya gelmelerini istememiştir. Boşanmadan sonra açılacak nafaka davalarında, nafaka alacaklısının yerleşim yeri mahkemesi yetkilidir.

—Soru:İştirak nafakası nedir?Hangi durumda ve ne zaman yoksulluk nafakasına karar verilir?

Hakim , velayetlerini kendisine verilmediği ortak çocukların eğitim sağlık bakım ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla , velayet verilmeyen eşin iştirak nafakası ödemesine karar verir. İştirak nafakası yoksulluk nafakası gibi mahkeme kararının kesinleşmesi tarihinden itibaren başlar. Kural olarak çocuklar reşit olunca iştirak nafakası biter. Ancak çocukların eğitimleri devam ediyorsa eğitimleri bitene kadar nafaka devam eder. Kız çocuklarında ise evleninceye kadar iştirak nafakası devam eder.Yargılama devam ederken çocuklar için hükmedilen tedbir nafakası iştirak nafakası olarak; eş lehine hükmedilen tedbir nafakası ise yoksulluk nafakası da (şartları varsa) yoksulluk nafakası olarak devam eder.

—Soru:Yoksulluk nafakası nedir? Hangi durumda ve ne zaman yoksulluk nafakasına karar verilir?

Yoksulluk nafakası , boşanma sonucunda yoksulluğa düşecek eş lehine hükmedilen nafaka türüdür.Eşin lehine yoksulluk nafakasına hükmedilmesi için eşin tam veya ağır kusurlu olmaması gerekir. Eşlerden ikisi de eşit kusurlu ise yoksulluk nafakasına karar verilmektedir.Her iki taraf da kusursuz ise boşanma sonucunda yoksulluğa düşecek eş lehine yoksulluk nafakasına hükmedilebilir.

—Soru:Tedbir Nafakası nedir ? Hangi durumda ve ne zaman tedbir nafakasına karar verilir?

Tedbir nafakası , boşanma davası içerisinde pek çok taleple birlikte istenebileceği gibi ayrı bir davada yani tedbir nafakası davasında da istenebilir. Boşanma davası açıldıktan sonra mahkeme sosyal ekonomik durum araştırmalarına göre ailenin geçimini sağlayan erkeğin hanımı ve ortak çocukları için tedbir nafakası ödemesine karar verir. Hakim tedbir nafakasına karar verirken kusur aramaz. Uygulamada tedbir nafakası talep edildikten sonra Mahkeme hızlı bir şekilde buna karar verir. Tedbir nafakası boşanma davası kararı kesinleşene kadar devam eder. Boşanma davasının kararı kesinleşince tedbir nafakası yoksulluk nafakasına dönüşür.Tedbir nafakası yargılamanın her aşamasında istenebilir.

—Soru: Hakim , nafakaya hükmederken nafaka miktarını hangi kritere göre belirler ?

Hakim , nafakaya karar verirken tarafların sosyal ve ekonomik durumlarını , gelirlerini , giderlerini , yaşam seviyelerini , bakmakla yükümlü oldukları kişiler olup olmadığını dikkate alır. Bunun sonucunda nafakaya karar verir.Hakim her dosyanın kendi özelliklerine göre nafaka tayin eder.

—Soru: Nafaka topluca ödenebilir mi?

Hakimin takdiri nafakanın irat (gelir) şeklinde ödenmesi isetoplu ödeme mümkün değildir. Böyle bir durumda nafaka dönemsel olarak (genelde aylık) ödenir. Ancak bazen hakimin nafakanın toplu ödenmesine karar verdiği durumlarda toplu ödeme yapılabilir.

—Soru:Nafakanınarttırılması mümkün müdür?

Kendisine nafaka hükmedilen eşboşanma davası kesinleştikten (bittikten) sonraekonomik durumunun değiştiğinimevcut nafakanın geçimini sağlamaya yetmediğini belirterek nafakanın artırılması davası açabilir. Hakim tarafların her iki davadaki sosyal ekonomik durumlarını değerlendirerek mevcut nafakanın yetersiz olduğu kanaatine varırsanafakanın arttırılmasına karar verebilir.

—Soru:Nafaka hangi durumlarda düşürülebilir ?

Nafaka yükümlüsü eş , ekonomik şartlarının değiştiğiniödediği miktarın geçimini ve ihtiyaçlarını zora soktuğunubununla birlikte karşı tarafın ekonomik şartlarında iyileşme olduğunu ileri sürerek nafakanın kaldırılmasını ya da miktarın indirilmesini talep edebilir. Hakim yine taraflarınboşanma anındaki şartları ile artırım davası açıldığı andaki şartlarını değerlendirerek karar verir.

—Soru:Nafaka , hangi durumda sona erer?

Velayetin bir ebeveynden alınarak diğerine verilmesi halinde yani velayet hakkının sona ermesi halinde sona erer.

Yoksulluk nafakası isenafaka ödeyen tarafın açtığı nafakanın kaldırılması davası sonucunda Aile Mehkemesi hakimininkararı ile sona erer. Bu davada nafaka alan eşin evlendiği veya gayrımeşru hayat yaşadığı veya taraflardan birinin öldüğü ispatlanırsa nafakanın sona ermesine karar verilir.

Tedbir nafakasınaboşanma davasında karar verilmiş ise hakimin boşanmaya karar vermesi ve bu boşanma kararının kesinleşmesi ile sözkonusu nafaka sona erer.Eğer boşanma davasında boşanmaya karar verilmemişse hakimin takdir edeceği süreye kadar tedbir nafakası devam eder. Eğer tedbir nafakasının devam edeceği süre belirlenmemişse , nafaka red kararının kesinleşmesi ile sona erer.

Boşanma davası açılmaksızın tedbir nafakası davası açılmış isehakimin belirleyeceği süreye kadarsüre belirlenmemişse tarafların boşanmasına kadar ya da talep halinde hakim kararı ile kaldırılmasına karar verilinceye kadar devam eder.

Soru :10 yıllık eşim ile anlaşmalı olarak boşandık. Eşim , ticari borçları yüzünden eve haciz geleceğini öne sürerek boşanmak istedi. Beraber anlaşmalı boşanma için dilekçe verdik. Dilekçede nafaka istemedim . Eşim , boşanmamızdan kısa bir süre sonra yüksek maaşlı bir işe girdi. Benimse şu anda hiçbir gelirim yok. Tekrar dava açıp nafaka talep edebilir miyim ? O şu an evlenmek uzere , başka birinden 1 yasında bır kızı varmış. Beni oyuna getirerek boşamış oldugunu yenı öğrendik. Şimdiden teşekkürler.

Türk Aile Hukukunda henüz doğmamış bir nafaka alacağından feragat edilemez. Hatta doğmamış bir nafaka alacağından feragat edildiğine dair sözleşme (protokol) yapılmış olsa bile bu sözleşme geçersiz olacaktır. Görüldüğü üzere ileriye dönük olarak herhangi bir nafaka alacağından feragat etmeniz mümkün değildir. Ancak ve ancak doğmuş ve ödenmesi gereken bir nafaka alacağından feragat mümkündür ve bunun hakkındaki feragat geçerlidir. Nafaka alacaklarında zamanaşımı 10 yıldır.

“Nafaka” icin yapilan yorumlar

 • Kizim 18 yasini doldurdu.bu zamana kadar nafaka oduyordum.fakat liseyi bitirip unuversiteyide kazanamadi.nafaka otomotikman dusermi?yoksa benim aile mahkemesine muracaat mi etmem gerekir.ayrica maasiminda maddi ve manevi tazminat davasindan dolayi odeyemedigim paralar yuzunden 4 de birine haciz geldi.her ay 400 haciz kesintisi+300 tl de nafaka oduyorum.maasim 1600 tl.geriye kalan para kira ve diger giderlerle birlikte gecimime yetmiyor,cunki tekrar evlendim.karsi tarafta bosanmadan once bile calisiyordu.nafakanin azaltilmasi yonunde ne yapmam lazim.ayrica cok adaletsiz bir bosanma hukuku var.hangi allah in kulu buna dur diyecek.basta tuttugum hakkimi savunmayan avukatlar olmak uzere,karari tek tarafli yargi ile veren hakime(abdullah kocager)hakkimi helal etmiyorum.bu hukuk sisteminde allah a siginmaktan baska bir sey yapamayacak kadar elleriniz bagli………insana yeri geldiginde esit yeri geldiginde kadin haklidir zihniyetiyle bakan hukuk ve adalet sistemini kiniyorum.

 • benım esım 3 hafta once annesının evıne kactı annesıne ıc guveysı gıtmek soyluyor cocuguda vermıyor gostermıyor yanı bu kadın benden bosanmasa bıle cocugumu alabılme hakkım varmı veya anlasmalı bosansak cocugu alabılırmıyım

 • ben kamıl ogluma nafaka ödüyorum ama oglumun yaşı 18 bıtırdı reşıt okumuyor ssk işde calışıyor dılekce vermem gerekıyomu yoksa otomatıkmen düşermı ne olur benı aydınlatırmısınız

 • nafaka verdiğim eşim başka biriyle evlenmiş, 2 ay sonra boşanmışlar ama eski karım hamileymiş. sonra aldırmış çocuğunu. nafaka otomatikmen düşer mi?

  • ferhat:

   eğer resmi olarak evlendiyse nafaka vermiyorsun ama hamile kaldıysa ispat edersen yine vermiyorsun

 • kadın kocasını bırakıp baska bırıne kaçtıgı zaman kocası tazmınat davası ve cocukları için karısından nafaka talebınde bulanabilirmi

 • Boşanma davası sonuçlandı fakat karar yazıları tebligatı gelmedi daha karar yazıları gelene kadar tedbir nafakasi omiktarı mi ödenir. Temmiz sürecinde de nafaka ödenir mi miktarı nasıl tesbit edilir.ilk defa boşanma davası açan kişi SCMceza mahkemesinden ceza almıştı sonra 2 yıl sonra benim uzerime. Saldırdı omuzunda küçük bir kizariklia kendisini dovdugumu idda ederek bana ceza verdirdii benimde yüzümü tirmaladi vucudumu darp etti oda 2. Kez ceza aldı.bosanma. odavası açtı 40 gun sonra bana çok ağır hakaret etti SCM mahkemesinden 3 .kez ceza aldı boşanma davasında hakim ona nafaka odememi hükmetti bu durumda o 3 kez ceza almış olmasına rağmen yinede ben mi kusurluyum

 • eşimle 36 gün önce kavga ettik evi terk etti kendisine 2defa sözlü 1 defa msj la evin ihtiyacını karşılamasını söyladim yapmadı ben çalışmıyorum nasıl bir dilekçe yazmalıyım 18 aylık bebeğim var.

 • galiba esim benim icin bosanma davasi acacaktir,mahkemenin bana ulasabilmesi icin nerelere adres birakabilirim?cunku ben iranliyim ve su an irandayim,esim turk vatandasi.gelmeyerek suclu gorunmek istemiyorum lutfen yardimci olun

 • merhaba ben 1.5 senedır esımden ayrıyım ve dava actım oda davaya karsılık tazmınat ve nafaka ıstedı bana nekadar nafaka baglanır tazmınat baglanır not(esım benı aldattın gereksesıyle tazmınat ıstıyor sanıırm ) ben calısmıyorum ve uzerıme hıc bır sey yok kredı kart borclarım var

 • merhaba ben 12.10.2011 tarihice eşimden anlaşmalı olarak boşandım,sebebi kendisi o azaman işsizdi ve bana ”benden nafaka isteme işim yok,neye göre ödeyeceğim,işe başlayınca geçimini sağlayacak parayı aylık gönderirim,fakat nafakasız boşanmayı kabul etmezsen mahkemenin vereceği kararlara uymam,gerekirse hapis yatarım yine de ödemem ”diye çocuklarımın yanında beni tehditkar vari konuştu ve çocuklarımda babalarını kaybetmemek için bana baskı yaptılar ( kızım 20,oğlum 18 yaşlarında idiler)bende hem çocuklarımı kaybetmemek adına,hem de işsiz olduğu için kabul ettim.Şimdi ise 6 aydır çalışıyor ( 4.000 lira) maaş alıyor ve ben telefon edersem biraz gönderiyor,etmezsem göndermiyor yani beni çocuklarımı kullanarak zor duruma düşürdü ve benim hiç bir gelirim yok,tekrar dava açsam nafaka alabilir miyim? yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

 • erkek kardeşim düğüne iki hafta kala nişanlısının abisiyle kavga ettiler kardeşim vurdu çeyiz yüzünden nikahlarıda var kızın abisi şikayetçi oldu adli tıpdan rapor aldı çeyizlerimizi verirlerse şikayetten vazgeçerim dedi bizde verdik bilecikde oturuyorlar şimdi kardeşim boşanırsa kıza nafaka ödermiböyle bi kanun varmı sadece kağıt üzerinde evliler

 • ayka:

  salam men bilmek isdeyiremki kisi ve qadin bosandigi halda usaq varsa kiside cox imkanlidisa usagi mehkeme qerari ile anadan ayira bilermi ?

 • nafaka ödeyen bir baba başka sebeplerden ceza evine girerse nafaka ödemesi ve borçlanma olurmu?

 • İyi akşamlar ben eşimden geçimsizlik yüzünden boşanmak istiyorum ve birde kızım var eger ben boşanırsam nafaka harici şimdi evde aldım evimede ortak bunları biliyorum peki bana manevi tazminat açarmı varmı böyle bir kanun bilmek istiyorum ve birde ne kadar tazminat baglanır sizce bir buçul milyar alıyorum acil olursa sevinirim tekrardan tşk ediyorum size

 • ben bir kadınla beraber oldum bu beraberlikden bir erkek cocugumuz dünyaya geldi ben cocugu nüfusuma aldım kadın hem cocuk icin hemde kendisi icin 800 tl nafaka davası acmış cocuk icin nafaka alır yalnız kendisi icinde nafaka alabilirmi kadın ölmüş kocasından 900 tl alıyor nacar kızı var ondanda devletten 700 tl alıyor kendi evi var benim evim kira kıredi kartı borclarım ve piyasa borclarım var emekliyim yetmedigi icin de asgari ücretle bir işde calışıyorum cocugumun birini üniversitede birinide lisede okutuyorum benim ne yapmam gerekir beni aydınlatırsanız minnettar olurum saygılarımla

 • avukat tutmama gerek varmı varsada avukatlık ücreti nekadar olur teşekkürler..

 • bayandan olan cocugum iki yaşında velahiyetini üzerime alabilirmiyim

 • bir bucuk senelik evliyim annaşarak boşancaz cocugumuz yok maddi durumum iyi diyil eşimden nfaka talep edebilirmiyim

 • Eşim ilk evliğinden boşandığı eşine yoksulluk nafakası ödüyor. fakat eşi SSK lı olarak çalışıyor ve eski eşinin(benim şimdiki eşim)evinde bedelsiz oturuyor.oysa benim eşimin şu anda ssk sı yok. bağkur borcu var ödeyemiyoruz .ne yapabiliriz.

 • merhaba 2008 yılında anlaşmalı boşandık 1 yıl kadar nafaka ödedim boşanma sırasında oturduğu evi kendi rızamla verdim maddi durumunu düzelttiği için kendi aramımızda şahitli olarak nafakadan vaz geçtiğini yazılı protokol olarak imzaladı .simdi o günden itibaren nafaka ödemiyorum diye dava açmış yüklü miktarda para talep ediliyor protokolu mahkemeye sunmam halinde gözüken borç silinirmi cevabınıza şimdiden teşekkürler.

 • EŞİMDEN AYRILMAK İSTİYORUM. BİRİ 11 BİRİ 10 VE BİRDE YENİ DOĞACAK ÇOCUK VAR. 2400 TL MAAŞ ALIYORUM. SADECE ŞİDDETLİ GEÇİMSİZLİK VAR. SÜREKLİ KAVGA EDİYORUZ. AYRILIRSAK NE KADAR NAFAKA VERİRİM. MAAŞIN KAÇTA KAÇI VERİLİR. BİLGİLENDİRİRİSENİZ SEVİNİRİM

Yorumlariniz Bizim Icin Degerlidir

займы онлайн займ на карту микрозайм онлайн займ получить займ быстрый онлайн займ микрокредит займы на карту займ кредит наличными потребительский кредит взять кредит заем онлайн займы займ онлайн