Tazminat


—Soru : Eşime karşı boşanma davası açmak istiyorum. Eşimden maddi olarak hiçbir şey istemiyorum. Sadece bana çok kötü günler geçirmeme sebep oldu. Ondan dolayı sadece manevi tazminat istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim ?

Boşanma davasında manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Bunun için öncelikle hakimin boşanmanıza karar vermiş olası gerekir. Boşanmaya karar verilmez ise manevi tazminata da karar verilemeyecektir.

İkinci olarak sizin boşanmaya sebep olan olaylarda kusurunuzun olmaması veya eşinize nazaran daha az kusurlu olmanız gerekmektedir.

Üçüncü olarak kendisinden manevi tazminat istenen eşinizin boşanmaya sebep olan olaylar noktasında sizden daha fazla kusuru olmalıdır veya sizin kusursuz olmanız halinde eşinizin kusurlu olması gerekir.

Boşanmaya sebep olan olaylarda taraflar eşit kusurlu ise (yani ikiniz de eşit kusurlu iseniz) manevi tazminata karar verilmez.

Eğer evliliğiniz boşanmaya sebep olan olaylardan değil de başka sebeplerden sona erirse manevi tazminata karar verilmez. Örneğin eşlerden birinin akıl sağlığını kaybetmesi sebebiyle mahkeme boşanmaya karar vermiş ise manevi tazminat istenemez.

Dördüncü olarak manevi tazminat talep edilmelidir. Manevi tazminat , dava dilekçesinde istenebileceği gibi cevap dilekçesinde veya delillerin toplanması aşamasında da istenebilir. Hakim talep olmadan manevi tazminata hükmedemez.

Beşinci ve en önemlisi de sizin (manevi tazminat isteyenin) boşanmaya sebep olan olaylarda eşinizin(manevi tazminat istenen kişinin) kişilik haklarınızı ihlal etmiş olması gerekir. Buna örnek olarak dövme , aldatma , sadakatsiz davranışlar , eşe iftira atmak gibi vicdanı sızlatan davranışlardır.

—Soru : Boşanma davasında maddi tazminat istenebilir diye biliyorum. Hakim hangi hallerde maddi tazminata karar verir ?

Medeni Kanun, 174. Maddesinin 1. Fıkrasında boşanma davasında istenebilecek maddi tazminatı düzenlemiştir. Taraflardan birnin maddi tazminata hak kazanabilmesi şartları şunlardır :

1-Öncelikle tarafların boşanmalarına karar verilmiş olmalıdır. Boşanma kararı verilmeden maddi tazminata hakim karar vermeyecektir.

2-Maddi tazminat isteyen taraf , boşanma sebebi olan olaylarda kusursuz veya diğerine göre daha az kusurlu olmalıdır.

3-Kendisinden maddi tazminat istenen tarafın boşanmaya sebep olan olaylarla ilgili olarak kusurlu olmalıdır.

4-Maddi tazminat isteyen tarafın boşanma sebebiyle mevcut veya beklediği menfaatlerinin zedelenmiş olması gerekir. Bu duruma en klasik örnek , boşandıktan sonra eşinin sosyal güvenlik haklarından olan Sağlık Hizmetlerinden faydalanamayacak olmasıdır.

Hakim , boşanma sebebiyle maddi tazminata karar verirken tarafların ekonomik durumunu , sosyal seviyesini dikkate alarak karar verir.

Sitemizdeki cevaplanan sorulardan bazıları aşağıdadır : Cevaplarını görmek için linkin üzerine tıklayınız.

15 yaşındayım. Babamla annem boşanacaklar. Ben annemde kalmak istiyorum. Bana bunu soracaklar mı ?

Eski eşimin evlenmesi üzerine nafakanın kaldırılması davası açtım. Bundan sonra nafaka ödemeli miyim?

Boşanma davasında ilanen tebligat hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Şu an işsiz kaldığımdan yoksulluk ve iştirak nafakası ödeyemiyorum. Bunları nasıl düşürebilirim ?

Boşanma davası açılırken karşı tarafın malmülkü devretmemesi nasıl önlenebilir ?

Eşimle birbirimize boşanma davası açtık. Ben evlilik birliğinin sarsılması davası , eşim de zina sebebiyle boşanma davası açtı. Kızımın velayetini alabilir miyim? Bir telefon görüşmesi zina suçlamasını ispatlamış sayılır mı?

Yoksulluk nafakası nasıl düşer bu konuda bilgi alabilirmiyim.3 yıldır ödemiyordum. Aramızda bir anlaşmazlık oldu. Şu an icra işlemlerini başlattı. Ne yapabilirim? Bilgi verirseniz sevinirim.

Eşimle anlaşmalı boşandık. Kararı ve temyizden feragatı imzaladık. Şimdi boşanmamız kesinleşmiş oluyor mu?

Eşim evi terketmiş bulunmakta. İleri ki dönemlerde dönmese beni mağdur etmiş sayılır mı ve tazminat açabilir miyim? Ben boşanma davası açmayacağım. O açarsa herhangi bir avantajım var mı ? Bu durumda avantajlı tarafım olabilir mi?

24 yaşında ev hanımıyım. Evımden ayrılalı 1 ay oldu ve ben eşıme boşanma davası açtım. Eşim 1 aydır kızımı bana göstermiyor. Kızım 5 yaşında. Kızımın velayetini bana mı babaya mı verir hakim?

Eşimden anlaşmalı ve iştirak nafakasız boşanalı 7 yıl oldu. 7 yıldan sonra çocuklarım için iştirak nafakası isteyebilir miyim?

Eşimin açtığı boşanma davasında nafaka ne zamana kadar devam eder ? Eşim bana çocuğumu göstermiyor. Ne yapabilirim ?

Yaklaşık 2 yıllık evli ve orta halliyim. Eşim de çalışıyor. Boşanma davası açmam halinde nafaka öder miyim? Ödersem ne kadar öderim?

Abimin önce nikahı sonra düğünü yapılacaktı. Gelin nikahtan sonra düğünden önce bir başkasına kaçtı. Boşanma davasında manevi tazminat istenebilir mi?

Evli bir hanımla ilişkim kocasının suçüstü yapmasıyla son buldu. Hanım bana elindeki resimlerle şantaj yapıyor , para istiyor. Ne yapmam gerekir? Kocası bana tazminat davası açabilir mi?

Eşim evimi terketti. Birbuçuk aydır hiçbir bağımız kalmamıştır. Boşanma dilekçesi nasıl olmalı?

Çocuğum için karar verilen tedbir ve iştirak nafakalarımı alamıyorum. Haklarım nelerdir?

Eşim eşcinsel çıkınca boşanma davası açtım. O da bana tazminat ödememek için zina sebebiyle boşanma davası açtı. Davamda haklı yönlerimi ispat edemiyorum. Ne yapabilirim ?

Annem babamdan boşanmak üzere boşanınca acaba annem annesinin emekli maaşını alabilir mi? Alırsa ne kadar alır?

Eşim benden 100 gr altın ve 50 000 TL manevi tazminat istiyor. Buna gücüm yok. Ne yapabilirim ?

Anlaşmalı boşanma protokolümüzde yoksulluk nafakası ve tazminat ile ilgili hiçbir şey kararlaştırılmadı. Böyle olması protokolü geçersiz kılar mı , eşim benden bu hususları talep edebilir mi?

Şahsi münasebet kararına aykırı olarak çocuğumu babasına göstermesem bir sorun olur mu ?

Boşanma davasında nafaka istememiştim. Davamız bitti ve boşandık. Şimdi nafaka isteyebilir miyim ?

Boşanma davası açmam durumunda ne kadar sürer? Nasıl bir yol izlemem gerekir ? Çok kısa süre önce evlenmiş olmamız boşanmaya engel olur mu?

Boşanma davam ve boşanma işlemleri hakkında yol gösterebilir misiniz?

Eşimle anlaşmalı boşanma dilekçesi vermek istiyoruz.Bize maddi külfeti ne olur ?

Eşime boşanma davası açmam halinde bebeğimin velayeti kimde kalır?

Eğitim gören reşit kızıma ödediğim nafaka ne zaman kesilir ? Bu konuda ayrıca dava açmaya gerek var mı?

Eşim , ev ve ziynet eşyalarını alarak evi terkedip bana boşanma davası açmış. Çok yüksek nafaka ve tazminat talep ediyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Boşanma Hukuku Boşanmak Anlaşmalı Boşanma Davası Boşanma Avukatı | Boşanma Davası Nasıl Açılır | © 2016 Frontier Theme