Tazminat


—Soru : Eşime karşı boşanma davası açmak istiyorum. Eşimden maddi olarak hiçbir şey istemiyorum. Sadece bana çok kötü günler geçirmeme sebep oldu. Ondan dolayı sadece manevi tazminat istiyorum. Bunu nasıl sağlayabilirim ?

Boşanma davasında manevi tazminat isteyebilirsiniz.

Bunun için öncelikle hakimin boşanmanıza karar vermiş olası gerekir. Boşanmaya karar verilmez ise manevi tazminata da karar verilemeyecektir.

İkinci olarak sizin boşanmaya sebep olan olaylarda kusurunuzun olmaması veya eşinize nazaran daha az kusurlu olmanız gerekmektedir.

Üçüncü olarak kendisinden manevi tazminat istenen eşinizin boşanmaya sebep olan olaylar noktasında sizden daha fazla kusuru olmalıdır veya sizin kusursuz olmanız halinde eşinizin kusurlu olması gerekir.

Boşanmaya sebep olan olaylarda taraflar eşit kusurlu ise (yani ikiniz de eşit kusurlu iseniz) manevi tazminata karar verilmez.

Eğer evliliğiniz boşanmaya sebep olan olaylardan değil de başka sebeplerden sona erirse manevi tazminata karar verilmez. Örneğin eşlerden birinin akıl sağlığını kaybetmesi sebebiyle mahkeme boşanmaya karar vermiş ise manevi tazminat istenemez.

Dördüncü olarak manevi tazminat talep edilmelidir. Manevi tazminat , dava dilekçesinde istenebileceği gibi cevap dilekçesinde veya delillerin toplanması aşamasında da istenebilir. Hakim talep olmadan manevi tazminata hükmedemez.

Beşinci ve en önemlisi de sizin (manevi tazminat isteyenin) boşanmaya sebep olan olaylarda eşinizin(manevi tazminat istenen kişinin) kişilik haklarınızı ihlal etmiş olması gerekir. Buna örnek olarak dövme , aldatma , sadakatsiz davranışlar , eşe iftira atmak gibi vicdanı sızlatan davranışlardır.

—Soru : Boşanma davasında maddi tazminat istenebilir diye biliyorum. Hakim hangi hallerde maddi tazminata karar verir ?

Medeni Kanun, 174. Maddesinin 1. Fıkrasında boşanma davasında istenebilecek maddi tazminatı düzenlemiştir. Taraflardan birnin maddi tazminata hak kazanabilmesi şartları şunlardır :

1-Öncelikle tarafların boşanmalarına karar verilmiş olmalıdır. Boşanma kararı verilmeden maddi tazminata hakim karar vermeyecektir.

2-Maddi tazminat isteyen taraf , boşanma sebebi olan olaylarda kusursuz veya diğerine göre daha az kusurlu olmalıdır.

3-Kendisinden maddi tazminat istenen tarafın boşanmaya sebep olan olaylarla ilgili olarak kusurlu olmalıdır.

4-Maddi tazminat isteyen tarafın boşanma sebebiyle mevcut veya beklediği menfaatlerinin zedelenmiş olması gerekir. Bu duruma en klasik örnek , boşandıktan sonra eşinin sosyal güvenlik haklarından olan Sağlık Hizmetlerinden faydalanamayacak olmasıdır.

Hakim , boşanma sebebiyle maddi tazminata karar verirken tarafların ekonomik durumunu , sosyal seviyesini dikkate alarak karar verir.

Sitemizdeki cevaplanan sorulardan bazıları aşağıdadır : Cevaplarını görmek için linkin üzerine tıklayınız.

15 yaşındayım. Babamla annem boşanacaklar. Ben annemde kalmak istiyorum. Bana bunu soracaklar mı ?

Eski eşimin evlenmesi üzerine nafakanın kaldırılması davası açtım. Bundan sonra nafaka ödemeli miyim?

Boşanma davasında ilanen tebligat hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Şu an işsiz kaldığımdan yoksulluk ve iştirak nafakası ödeyemiyorum. Bunları nasıl düşürebilirim ?

Boşanma davası açılırken karşı tarafın malmülkü devretmemesi nasıl önlenebilir ?

Eşimle birbirimize boşanma davası açtık. Ben evlilik birliğinin sarsılması davası , eşim de zina sebebiyle boşanma davası açtı. Kızımın velayetini alabilir miyim? Bir telefon görüşmesi zina suçlamasını ispatlamış sayılır mı?

Yoksulluk nafakası nasıl düşer bu konuda bilgi alabilirmiyim.3 yıldır ödemiyordum. Aramızda bir anlaşmazlık oldu. Şu an icra işlemlerini başlattı. Ne yapabilirim? Bilgi verirseniz sevinirim.

Eşimle anlaşmalı boşandık. Kararı ve temyizden feragatı imzaladık. Şimdi boşanmamız kesinleşmiş oluyor mu?

Eşim evi terketmiş bulunmakta. İleri ki dönemlerde dönmese beni mağdur etmiş sayılır mı ve tazminat açabilir miyim? Ben boşanma davası açmayacağım. O açarsa herhangi bir avantajım var mı ? Bu durumda avantajlı tarafım olabilir mi?

24 yaşında ev hanımıyım. Evımden ayrılalı 1 ay oldu ve ben eşıme boşanma davası açtım. Eşim 1 aydır kızımı bana göstermiyor. Kızım 5 yaşında. Kızımın velayetini bana mı babaya mı verir hakim?

Eşimden anlaşmalı ve iştirak nafakasız boşanalı 7 yıl oldu. 7 yıldan sonra çocuklarım için iştirak nafakası isteyebilir miyim?

Eşimin açtığı boşanma davasında nafaka ne zamana kadar devam eder ? Eşim bana çocuğumu göstermiyor. Ne yapabilirim ?

Yaklaşık 2 yıllık evli ve orta halliyim. Eşim de çalışıyor. Boşanma davası açmam halinde nafaka öder miyim? Ödersem ne kadar öderim?

Abimin önce nikahı sonra düğünü yapılacaktı. Gelin nikahtan sonra düğünden önce bir başkasına kaçtı. Boşanma davasında manevi tazminat istenebilir mi?

Evli bir hanımla ilişkim kocasının suçüstü yapmasıyla son buldu. Hanım bana elindeki resimlerle şantaj yapıyor , para istiyor. Ne yapmam gerekir? Kocası bana tazminat davası açabilir mi?

Eşim evimi terketti. Birbuçuk aydır hiçbir bağımız kalmamıştır. Boşanma dilekçesi nasıl olmalı?

Çocuğum için karar verilen tedbir ve iştirak nafakalarımı alamıyorum. Haklarım nelerdir?

Eşim eşcinsel çıkınca boşanma davası açtım. O da bana tazminat ödememek için zina sebebiyle boşanma davası açtı. Davamda haklı yönlerimi ispat edemiyorum. Ne yapabilirim ?

Annem babamdan boşanmak üzere boşanınca acaba annem annesinin emekli maaşını alabilir mi? Alırsa ne kadar alır?

Eşim benden 100 gr altın ve 50 000 TL manevi tazminat istiyor. Buna gücüm yok. Ne yapabilirim ?

Anlaşmalı boşanma protokolümüzde yoksulluk nafakası ve tazminat ile ilgili hiçbir şey kararlaştırılmadı. Böyle olması protokolü geçersiz kılar mı , eşim benden bu hususları talep edebilir mi?

Şahsi münasebet kararına aykırı olarak çocuğumu babasına göstermesem bir sorun olur mu ?

Boşanma davasında nafaka istememiştim. Davamız bitti ve boşandık. Şimdi nafaka isteyebilir miyim ?

Boşanma davası açmam durumunda ne kadar sürer? Nasıl bir yol izlemem gerekir ? Çok kısa süre önce evlenmiş olmamız boşanmaya engel olur mu?

Boşanma davam ve boşanma işlemleri hakkında yol gösterebilir misiniz?

Eşimle anlaşmalı boşanma dilekçesi vermek istiyoruz.Bize maddi külfeti ne olur ?

Eşime boşanma davası açmam halinde bebeğimin velayeti kimde kalır?

Eğitim gören reşit kızıma ödediğim nafaka ne zaman kesilir ? Bu konuda ayrıca dava açmaya gerek var mı?

Eşim , ev ve ziynet eşyalarını alarak evi terkedip bana boşanma davası açmış. Çok yüksek nafaka ve tazminat talep ediyor.

“Tazminat” icin yapilan yorumlar

 • sibel:

  ben 33 yaşındayım 16 ve 11 yaşında 2 tane çocuğum var.eşim 8senedir. bir bayanla birlikte..ve en son duyduğum kadarıylada gayri meşru çocuk dünyaya getirmişler.eşim benim yanımda kalıyor.o kadına tazminat davası açabilirmiyim. aynı şekilde kocamada..ilk celsede ayrılma olurmu…bu çocuk babadan nafaka alabilirmi lütfen yardım edin

 • ipek:

  ben 36 yaşındayım 4.5sene evli kaldım fakat eşimin ailesi sürekli baskı yapıyor. birde bunlarda miras var köylerinde men etmeye çalışıyorlar.beni ama ben kocamı seviyorum boşanmak istemiyorum büütn sülale baskı yapıyo .alahaşkına ben eşime 4.5yılımı vermişm ve beni dışlıyolar. ben bunu haketmiyorum.çocugum omuyo diye

 • merhaba ben 16 yasında evlendım. fakat görücü usülü ile. 2 yıl evli kaldım esımın aılesıyle bırlıkte oturuyorduk. ama 2 yıl sureklı tartısmalı gectı esımın annesı ve kız kardeslerı bana agır hakaretlerde bulundu.ve ben daha fazla dayanamadım bosanma kararı aldık.tazmınat davası acmak ıstıyorum ne kadar alabılırım. Tesekurler

 • Ben görev nedeniyle şehir dışına çıkmadan önce eşimin ailesini ben şehir dışında iken eşimin yanında bulunmaları amacıyla yanımıza çağırdım . Hiçbir sorun olmadan görev amacıyla şehir dışına çıktım . Fakat görev bitip ben gelene kadar eşimin ailesi eşimi nasıl etkiledi ise telefonda önemsiz sebepler bularak ben boşanmak istiyorum.Diye bana bağırması,eşimin annesine telefonda resmen yalvardım.Ailemin içine karışmayın dedikçe anlamadılar ve eşim geçen sene mayıs ayında ailesi ile evimizi terk etti .Evime görevden dönüşte geldim . Ve ne göreyim evimin kapısı kilitli ve evde kimse yok . Dışarıda kalmamak için çilingir vasıtası ile evime girdim . Yanımda bir komşum arkadaşım vardı çilingirin numarasını ondan almıştım. Eve girdiğimde çoğu eşyanın toplanıp gittiğini gördüm.Evlilik nedeniyle elimizde borçlar için satmadığımız altın ve paranın yanımda olmadığını gördüm .daha sonrada giderken hesabımdan yüklü bir paranın eşim tarafından çekildiğini gördüm.Eşim daha sonra herhangi bir eve gelme talebinde bulunmaksızın temmuz ayında devlet memuru atamaları ile devlet memuru olmuş ve işe başlamış. İşe başlamadan önce ben evde yok iken mesaiye gitmemin akabinde eve nakliye kamyonu ile gelerek kapımı çilingir ile açarak evi boşaltmaya başlamış komşularımın beni araması sonucu haberim olmuş ve akabinde iş yerinden arkadaşlarım ile eve geldiğimde benim üzerime yürümüşlerdir.Ben yine saygılı davranarak istediklerini alıp evi boşaltıp gitmişlerdir.Ama ağustos ayında adıma açılan hem boşanma davasında hemde maddi tazminat davası ile şok oldum .Boşanma durumu ne ise tazminatta çok yüklü derecede uydurma derecesinde takılan bir altından bahsediyorlar o kadar altın zaten takılmadı ve düğünden yeni çıkmam ve büyük şehirde tek maaş ile evlilik sürdürmem nedeni ile düğünde takılan altınlardan çoğu satıldı .Kalanıda kendi ilk gidişinde götürmüştür.Şimdi boşanma durumu ve tazminat durumu ne olur acaba cevabınızı bekliyorum

 • AS.Sain Avukat benim sorum boyledir ben Turkye vatandasi degilim ama Turkye vatandasi olan kiza evlendim bu hanimim ikinci nikahim dir su an bendegi problemim
  birinci hanimimle bosanmadim ve ben onunla resimiyette kayitli degilim ama istegim onuda resmi nikah altina almak istyorum . Tesekurler

 • Boşanma davasında eşim aleyhine maddi tazminata hükmedildi.Yerel mahkeme tazminat isteklerimizi karşılıklı reddetmişti.Yüksek yargı oy birliğiyle bana tazminata hükmedilmesi gerektiğini,eşimin kusurlu olduğunu belitti.Bu ez yerel mahkemed bu doğrultuda karar verdi.Ve bana tazminata hükmetti.Bundan sonraki süreç hakkında beni aydınlatır mısınız?Eşim buna itiraz edebilir mi?Nereye itiraz edebilir?İtiraz sonucu değişmezse buna bir kez daha itiraz edebilir mi?Ben hangi aşamadan sonra bu parayı nasıl nasil edebilirim?
  Beni aydınlatmanızı rica ederim.

 • Boşanma davasında eşim aleyhine maddi tazminata hükmedildi.Yerel mahkeme tazminat isteklerimizi karşılıklı reddetmişti.Yüksek yargı oy birliğiyle bana tazminata hükmedilmesi gerektiğini,eşimin kusurlu olduğunu belitti.Bu kez yerel mahkemed bu doğrultuda karar verdi.Ve bana tazminata hükmetti.Bundan sonraki süreç hakkında beni aydınlatır mısınız?Eşim buna itiraz edebilir mi?Nereye itiraz edebilir?İtiraz sonucu değişmezse buna bir kez daha itiraz edebilir mi?Ben hangi aşamadan sonra bu parayı nasıl elde edebilirim?Bu parayı almak için yasal bir takip süresi var mı?Bunun için yine aynı mahkemeye mi dilekçe yazacağım?Yoksa İcraya mı gideceğim.Ya da eşimin maaşı var.Emeklidir.Maaşı olduğunu oradan hangi miktarda ay be ay kesinti mi isteyeceğim.Bu işlemi hangi kurumdman isteyeceğim.Hangi tarihten itibaren bu parayı bana ödemek zorundadır.Hangi tarihten itibaren ödemenin gecikmesi durumunda faiz işler?Nekadar faiz ödeneceğinin hesaplamasını kim yapar?Faizde ölçü neye göredir.?
  Beni aydınlatmanızı rica eder,saygılar sunarım.

  Beni aydınlatmanızı rica ederim.

 • kırklareli:

  iyi günler ben 13 aylık evliyim bende esimdden bosanmak istiyorum kayınvalidemler düğünde toplanan 50milyara yakın paraları aldılar vermediler 1kuruş bile eşim 2kere dövdü beni 1kerede arkadslarımın yanında duduagımı patlattı ve eşim her aksam içki içiyor 2tane bana düzgün takı bile takmadılar yapmadılar yapcaklardı sözde. kayınvalidem annemi arayarak namussa söz etti bende maddi ve manevi tazminat kazanabilirmiyim yüklü miktarda düğünde toplanan paraları alabilirmiyim onlardan cevap

 • suna:

  ben 30 yasında bır bayanım esımden bosanmak ıstememın sebebı baska kadınlara karsı asırı bakan bu nedenle tartısma cıktıgındada sıddet uygulayan bır ınsan asaglayarak kufurler sayan anneme dahı kufreden bırı artık kaldırmıyorum.bosanmak ıstıyorum ama 2 tane cocugum var .bırı kız dıgerı erkekyasları 5 yasın altında velayetlerını alabılırmıyım .aılemın bakma gucu var.ha bıde dısarıda okadar uysal bır kısı kı.hıc kımse onun bu yaptıklarına ınanmazlar ne yapmam lazım yardım edın lutfen

 • Batu:

  İyi günler , benim babam evli oldugu halde evli bir kadınla imam nikahı yapmış bulunmakta annemin haberi yok ve
  Biz cocuklar olarak ikisinin boşanmasını istiyoruz , boşanma sürecinde babam olacak o serefsiz adamın mal varlığı biraz var annemin mal varlığı falan yok biz bosandirdiktan sonra 2 trilyonluk bir mal varlığı var en azından yarısını nasıl almayı talep edebiliriz ? Bana yardım ederseniz cok sevinirim.

Yorumlariniz Bizim Icin Degerlidir

займы онлайн займ на карту микрозайм онлайн займ получить займ быстрый онлайн займ микрокредит займы на карту займ кредит наличными потребительский кредит взять кредит заем онлайн займы займ онлайн